Minuty czytania: 4

Jak zrobić wykres Gantta?

Wykres Gantta to rodzaj grafu, na którym możesz pokazać zadania i czas. Dzięki temu jest szczególnie często wykorzystywany w projektach. Na marginesie oryginalnym twórcą tego narzędzia był Karol Adamiecki, który jednak nie opublikował swojej pracy w odpowiednim czasie.

Laptop z widocznym harmonogramem Gantta.


W jednym z poprzednich artykułów, pokazywałem jak zrobić harmonogram w Excelu z wykorzystaniem Gantta, ale z pominięciem wykresów. Całość wykorzystywała formatowanie warunkowe i m.in. funkcję JEŻELI.

W tym artykule pokaże Ci jak stworzyć Gantta z wykorzystaniem wykresu w Excelu. Całe zadanie jest całkiem proste. Zatem, do dzieła!

Przygotowujemy dane

Wykres Gantta przygotujemy bazując na danych związanych z datami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystywał ten typ wykresu także do przedstawiania innego rodzaju informacji, np. jako lejek rekrutacyjny, sprzedażowy czy …do narysowania choinki 😉

Lejek rekrutacyjny / sprzedażowy na wykresie Gantta w Excelu.

Wracając do naszego zadania, mamy następujące informacje:

Dane przykładowe do wykresu Gantta.

Stworzymy wykres, który będzie graficznie prezentował zakres czasu potrzebny do realizacji każdego zadania.

Tworzymy wykres Gantta

Przechodząc do rzeczy. Kolejne kroki, będą wyglądały następująco:

 • Utwórz SKUMULOWANY WYKRES SŁUPKOWY. Na wstążce WSTAWIANIE, w sekcji WYKRESY, wybierz odpowiednie polecenie. Nie zaznaczaj wcześniej danych. Dodamy je do wykresu w kolejnych krokach.
Wstawienia skumulowanego wykresu słupkowego.


 • Kliknij prawym przyciskiem myszy na wykresie i wybierz polecenie ZAZNACZ DANE.
 • Dodaj pierwszą SERIĘ DANYCH, zaznaczając zakres z datami rozpoczęcia zadania jak na poniższym screenie. Możesz dodać etykietę – wpisując ręcznie, bądź zaznaczając nagłówek z odpowiednią nazwą.
Dodawanie serii danych do wykresu słupkowego

 • Jako etykiety osi (pionowej) wybierz zakres, w którym są wpisane zadania.


 • Dodaj kolejną SERIĘ DANYCH, tym razem wybierając czas trwania.
 • W tej chwili Twój wykres powinien wyglądać mniej więcej tak:
Wykres słupkowy skumulowany


 • Z pewnością zauważyłeś dwa problemy. Po pierwsze na osi pionowej, zadania są ułożone w odwrotnej kolejności. Po drugie niebieski słupek, który reprezentuję datę rozpoczęcia – nie jest nam potrzebny.
 • Jeżeli chodzi o kategorię na osi – kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie FORMATUJ OŚ. Następnie zaznacz opcję KATEGORIE W KOLEJNOŚCI ODWROTNEJ.
Formatowanie osi na wykresie

 • Niebieskiej serii danych nie będziemy się pozbywać. Trzeba ją odpowiednio…sformatować. Kliknij w słupek serii prawym przyciskiem myszy i ustaw WYPEŁNIENIE, jako BRAK WYPEŁNIENIA oraz KONTUR, jako BRAK KONTURU.
Wypełnienie i kontur serii.


 • Opcjonalnie możesz sformatować oś poziomą, aby prezentowane daty były bardziej czytelne. Na przykład zastosuj format MMM RR. Zmiany formatowania dokonujesz klikając prawym przyciskiem myszy na oś i wybierając polecenie FORMATUJ OŚ. Następnie wybierasz odpowiednią opcję w sekcji LICZBY.
Formatowanie liczb na osi wykresu.


 • W rezultacie otrzymasz wykres Gantta, podobny do poniższego. Gotowy plik z omawianym wykresem oraz wspomnianym wcześniej „lejkiem” ściągniesz stąd. Ale można jeszcze lepiej…
Wykres Gantta - efekt końcowy.

Wykres Gantta w zaawansowanym harmonogramie projektu

Z pewnością korzystając z powyższej wiedzy, jesteś w stanie stworzyć swój własny harmonogram zadań czy projektu. Na wypadek, gdybyś jednak potrzebował bardziej zaawansowanego narzędzia – przygotowałem dla Ciebie zaawansowany harmonogram, wykorzystujący wykres Gantta.

Zaawansowany harmonogram GanttaChcesz darmowy szablon Excel do prowadzenia projektów i śledzenia zadań?


Harmonogram ma kilka dodatkowych funkcji. Po pierwsze pozwala na określanie terminów zadań wg planu (przerywane linie na wykresie) i wg realizacji (szare słupki) Po drugie możesz odnotowywać procent realizacji, danego zadania. W takim przypadku, szary słupek zamienia się w zielony – zgodnie z procentem realizacji.

Wprowadzane daty startu i czasu trwania w tygodniach, pozwalają śledzić postęp prac w tygodniowych interwałach. Możesz wprowadzić 25 zadań, ale w ramach ćwiczeń możesz spróbować samodzielnie zmodyfikować plik, aby można było dodawać ich więcej 😉

Podsumowanie

Wykres Gantta możesz wykorzystać w wielu sytuacjach, a przy tym jest stosunkowo prosty do zrobienia. W artykule wykorzystałem skumulowany wykres słupkowy i proste techniki formatowania wykresów.

Jeżeli potrzebujesz bardziej zaawansowanej formy do śledzenia postępów swoich projektów – wykorzystaj mój harmonogram, który pozwala m.in. na śledzenia stopnia realizacji zadań.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *