Jak zrobić wykres Gantta?
Wykres Gantta to rodzaj grafu, na którym możesz pokazać zadania i czas. Dzięki temu jest szczególnie często wykorzystywany w projektach. Na marginesie oryginalnym twórcą tego narzędzia był Karol Adamiecki, który jednak nie opublikował swojej pracy w odpowiednim czasie.
W jednym z poprzednich artykułów, pokazywałem jak zrobić harmonogram w Excelu z wykorzystaniem Gantta, ale z pominięciem wykresów. Całość wykorzystywała formatowanie warunkowe i m.in. funkcję JEŻELI.
W tym artykule pokaże Ci jak stworzyć Gantta z wykorzystaniem wykresu w Excelu. Całe zadanie jest całkiem proste. Zatem, do dzieła!
Przygotowujemy dane
Wykres Gantta przygotujemy bazując na danych związanych z datami. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, abyś wykorzystywał ten typ wykresu także do przedstawiania innego rodzaju informacji, np. jako lejek rekrutacyjny, sprzedażowy czy …do narysowania choinki 😉
Wracając do naszego zadania, mamy następujące informacje:
- zadanie,
- datę rozpoczęcia,
- datę zakończenia,
- czas trwania (liczony, jako różnica pomiędzy tymi datami)
Stworzymy wykres, który będzie graficznie prezentował zakres czasu potrzebny do realizacji każdego zadania.
Tworzymy wykres Gantta
Przechodząc do rzeczy. Kolejne kroki, będą wyglądały następująco:
- Utwórz SKUMULOWANY WYKRES SŁUPKOWY. Na wstążce WSTAWIANIE, w sekcji WYKRESY, wybierz odpowiednie polecenie. Nie zaznaczaj wcześniej danych. Dodamy je do wykresu w kolejnych krokach.
- Kliknij prawym przyciskiem myszy na wykresie i wybierz polecenie ZAZNACZ DANE.
- Dodaj pierwszą SERIĘ DANYCH, zaznaczając zakres z datami rozpoczęcia zadania jak na poniższym screenie. Możesz dodać etykietę – wpisując ręcznie, bądź zaznaczając nagłówek z odpowiednią nazwą.
- Jako etykiety osi (pionowej) wybierz zakres, w którym są wpisane zadania.
- Dodaj kolejną SERIĘ DANYCH, tym razem wybierając czas trwania.
- W tej chwili Twój wykres powinien wyglądać mniej więcej tak:
- Z pewnością zauważyłeś dwa problemy. Po pierwsze na osi pionowej, zadania są ułożone w odwrotnej kolejności. Po drugie niebieski słupek, który reprezentuję datę rozpoczęcia – nie jest nam potrzebny.
- Jeżeli chodzi o kategorię na osi – kliknij na nią prawym przyciskiem myszy i wybierz polecenie FORMATUJ OŚ. Następnie zaznacz opcję KATEGORIE W KOLEJNOŚCI ODWROTNEJ.
- Niebieskiej serii danych nie będziemy się pozbywać. Trzeba ją odpowiednio…sformatować. Kliknij w słupek serii prawym przyciskiem myszy i ustaw WYPEŁNIENIE, jako BRAK WYPEŁNIENIA oraz KONTUR, jako BRAK KONTURU.
- Opcjonalnie możesz sformatować oś poziomą, aby prezentowane daty były bardziej czytelne. Na przykład zastosuj format MMM RR. Zmiany formatowania dokonujesz klikając prawym przyciskiem myszy na oś i wybierając polecenie FORMATUJ OŚ. Następnie wybierasz odpowiednią opcję w sekcji LICZBY.
- W rezultacie otrzymasz wykres Gantta, podobny do poniższego. Gotowy plik z omawianym wykresem oraz wspomnianym wcześniej „lejkiem” ściągniesz stąd. Ale można jeszcze lepiej…
Wykres Gantta w zaawansowanym harmonogramie projektu
Z pewnością korzystając z powyższej wiedzy, jesteś w stanie stworzyć swój własny harmonogram zadań czy projektu. Na wypadek, gdybyś jednak potrzebował bardziej zaawansowanego narzędzia – przygotowałem dla Ciebie zaawansowany harmonogram, wykorzystujący wykres Gantta.
Chcesz darmowy szablon Excel do prowadzenia projektów i śledzenia zadań?
Harmonogram ma kilka dodatkowych funkcji. Po pierwsze pozwala na określanie terminów zadań wg planu (przerywane linie na wykresie) i wg realizacji (szare słupki) Po drugie możesz odnotowywać procent realizacji, danego zadania. W takim przypadku, szary słupek zamienia się w zielony – zgodnie z procentem realizacji.
Wprowadzane daty startu i czasu trwania w tygodniach, pozwalają śledzić postęp prac w tygodniowych interwałach. Możesz wprowadzić 25 zadań, ale w ramach ćwiczeń możesz spróbować samodzielnie zmodyfikować plik, aby można było dodawać ich więcej 😉
Podsumowanie
Wykres Gantta możesz wykorzystać w wielu sytuacjach, a przy tym jest stosunkowo prosty do zrobienia. W artykule wykorzystałem skumulowany wykres słupkowy i proste techniki formatowania wykresów.
Jeżeli potrzebujesz bardziej zaawansowanej formy do śledzenia postępów swoich projektów – wykorzystaj mój harmonogram, który pozwala m.in. na śledzenia stopnia realizacji zadań.
0 Comments