Rodzaje wykresów – poznaj, zrozum, zastosuj
Nasze mózgi przetwarzają obraz 60 000 razy szybciej niż tekst. Co więcej, 90% informacji dostarczanych do mózgu ma postać wizualną. Żyjemy w czasach, kiedy dosłownie co chwila jesteśmy bombardowani nowymi informacjami. Chcesz się przebić do uwagi Twojego szefa, współpracowników, klientów? Używaj formy wizualnej, stosując m.in. różne rodzaje wykresów.
Wykresy są po to, by w sposób graficzny prezentować: zjawiska, trendy, zależności etc. Excel dostarcza Ci wielu rodzajów wykresów. Niektóre z nich są dostępne od ręki. Inne możesz stworzyć wykorzystując różne techniki. Na pewno musisz znać podstawowe typy wykresów i wiedzieć kiedy je stosować.
Podstawowe rodzaje wykresów
Wykresy kolumnowe
Wykres kolumnowy zastosuj jeżeli chcesz pokazać:
- szereg czasowy
- ranking
- udział
- rozkład
- porównanie
- odchylenie
lub skupić czyjąś uwagę na indywidualnych wartościach.
Zazwyczaj oś pozioma takiego wykresu reprezentuje kategorie, a pionowa wartości.
Wykresy liniowe
Wykres liniowy idealnie nadaje się do przedstawiania zmiany danych w czasie. Trendy, wzorce i wyjątki wyraźnie widać wtedy na wykresie. Sprawdzi się także wtedy gdy będziesz musiał pokazać rozkład.
Na osi poziomej pokazujesz czas: lata, miesiące, dni; a na pionowej wartości.
Wykresy kołowe
Badania dowodzą, że ludzki mózg słabo radzi sobie z rozróżnianiem wielkości na wycinkach koła. W szczególności, jeżeli różnice są małe. Dlatego wbrew wysokiej popularności wykresów kołowych – powinieneś stosować je w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. W zasadzie, w każdym przypadku zastąpisz taki wykres – kolumnowym lub słupkowym.
Oczywiście możesz go użyć, aby pokazać z czego składa się pewna całość. Wszystkie kategorie na wykresie kołowym muszą sumować się do całości tego co stanowią. W przeciwnym razie możesz być pewny, że wykres zostanie źle zinterpretowany.
Wykresy słupkowe
W odróżnieniu od wykresu kolumnowego – tu wartości umieszczasz na osi poziomej, a kategorię na pionowej. Wykres sprawdzi się przy wszelkiego typu porównaniach. Etykiety kategorii w przypadku tego wykresu mogą być dłuższe i łatwiej jest je czytać.
Wykresy warstwowe
Na wykresie warstwowym pokażesz zmiany w czasie. Jednocześnie możesz pokazać trendy, jak i relacje poszczególnych składowych do całości. Ciekawą odmianą może być zastosowanie wykresu skumulowanego do 100%. W takim przypadku łatwo zilustrujesz jak zmieniał się udział poszczególnych kategorii w czasie.
Wykresy punktowe
Użyj wykresów punktowych w przypadku: szeregów czasowych i pokazywania korelacji pomiędzy danymi. Punkty mają dwie zalety: mogą przedstawiać wartości ilościowe na dwóch skalach ilościowych jednocześnie, oraz mogą być wykorzystywane zamiast kolumn, kiedy skala ilościowa nie zaczyna się od zera.
Warto używać wykresów
Poznałeś listę podstawowych rodzajów wykresów i przykłady ich zastosowania. Oczywiście istnieje dużo więcej rodzajów wykresów: giełdowe, radarowe, Gantta, kaskadowe, bąbelkowe… Ale na początek naprawdę wystarczy znać te opisane w artykule. Dużo ważniejsze jest, abyś tworząc wykresy, czy prezentując dane wizualnie – trzymał się pewnych zasad, które zapewnią skuteczny przekaz.
Jeżeli masz problemy z jakimś konkretnym rodzajem wykresów – daj znać w komentarzu. Może to będzie temat kolejnego artykułu 😉
Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.
0 Comments