Minuty czytania: 3

Rodzaje wykresów – poznaj, zrozum, zastosuj

Nasze mózgi przetwarzają obraz 60 000 razy szybciej niż tekst. Co więcej, 90% informacji dostarczanych do mózgu ma postać wizualną. Żyjemy w czasach, kiedy dosłownie co chwila jesteśmy bombardowani nowymi informacjami. Chcesz się przebić do uwagi Twojego szefa, współpracowników, klientów? Używaj formy wizualnej, stosując m.in. różne rodzaje wykresów.

Wykresy są po to, by w sposób graficzny prezentować: zjawiska, trendy, zależności etc. Excel dostarcza Ci wielu rodzajów wykresów. Niektóre z nich są dostępne od ręki. Inne możesz stworzyć wykorzystując różne techniki. Na pewno musisz znać podstawowe typy wykresów i wiedzieć kiedy je stosować.

rodzaje wykresów - ekran laptopa z wykresami

Podstawowe rodzaje wykresów

Wykresy kolumnowe

Wykres kolumnowy zastosuj jeżeli chcesz pokazać:

  • szereg czasowy
  • ranking
  • udział
  • rozkład
  • porównanie
  • odchylenie

lub skupić czyjąś uwagę na indywidualnych wartościach.

Zazwyczaj oś pozioma takiego wykresu reprezentuje kategorie, a pionowa wartości.

rodzaje wykresów - wykres kolumnowy

Wykresy liniowe

Wykres liniowy idealnie nadaje się do przedstawiania zmiany danych w czasie. Trendy, wzorce i wyjątki wyraźnie widać wtedy na wykresie. Sprawdzi się także wtedy gdy będziesz musiał pokazać rozkład.

Na osi poziomej pokazujesz czas: lata, miesiące, dni; a na pionowej wartości.

rodzaje wykresów - wykres liniowy

Wykresy kołowe

Badania dowodzą, że ludzki mózg słabo radzi sobie z rozróżnianiem wielkości na wycinkach koła. W szczególności, jeżeli różnice są małe. Dlatego wbrew wysokiej popularności wykresów kołowych – powinieneś stosować je w naprawdę wyjątkowych sytuacjach. W zasadzie, w każdym przypadku zastąpisz taki wykres – kolumnowym lub słupkowym.

Oczywiście  możesz go użyć, aby pokazać z czego składa się pewna całość. Wszystkie kategorie na wykresie kołowym muszą sumować się do całości tego co stanowią. W przeciwnym razie możesz być pewny, że wykres zostanie źle zinterpretowany.

rodzaje wykresów - wykres kołowy

Wykresy słupkowe

W odróżnieniu od wykresu kolumnowego – tu wartości umieszczasz na osi poziomej, a kategorię na pionowej. Wykres sprawdzi się przy wszelkiego typu porównaniach. Etykiety kategorii w przypadku tego wykresu mogą być dłuższe i łatwiej jest je czytać.

rodzaje wykresów - wykres słupkowy

Wykresy warstwowe

Na wykresie warstwowym pokażesz zmiany w czasie. Jednocześnie możesz pokazać trendy, jak i relacje poszczególnych składowych do całości. Ciekawą odmianą może być zastosowanie wykresu skumulowanego do 100%. W takim przypadku łatwo zilustrujesz jak zmieniał się udział poszczególnych kategorii w czasie.

rodzaje wykresów - wykres warstwowy

Wykresy punktowe

Użyj wykresów punktowych w przypadku: szeregów czasowych i pokazywania korelacji pomiędzy danymi. Punkty mają dwie zalety: mogą przedstawiać wartości ilościowe na dwóch skalach ilościowych jednocześnie, oraz mogą być wykorzystywane zamiast kolumn, kiedy skala ilościowa nie zaczyna się od zera.

rodzaje wykresów - wykres punktowy

Warto używać wykresów

Poznałeś listę podstawowych rodzajów wykresów i przykłady ich zastosowania. Oczywiście istnieje dużo więcej rodzajów wykresów: giełdowe, radarowe, Gantta, kaskadowe, bąbelkowe… Ale na początek naprawdę wystarczy znać te opisane w artykule. Dużo ważniejsze jest, abyś tworząc wykresy, czy prezentując dane wizualnie – trzymał się pewnych zasad, które zapewnią skuteczny przekaz.

Jeżeli masz problemy z jakimś konkretnym rodzajem wykresów – daj znać w komentarzu. Może to będzie temat kolejnego artykułu 😉


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *