fbpx
Minuty czytania: 3

Jak zrobić wykres świecowy? Od danych giełdowych po siatki płac.

Wykresy świecowe to stara, japońska technika analizy i prezentacji danych. Możesz ją wykorzystać zarówno do analizy danych giełdowych, jak i stworzenia wizualnej prezentacji siatki płac. Zastosowań jest wiele, bo wykres świecowy niesie ze sobą więcej informacji niż wykres liniowy czy kolumnowy. Pod tym względem „świece” przypominają wykresy pudełkowe [ang. box-plot]

W artykule opisuje jak zrobić taki wykres, z czego się składa i jak wykorzystać go do wizualizacji danych na przykładzie siatki płac.

Ekran laptopa z notowaniami giełdowymi w postaci wykresu świecowego

Z czego składa się wykres świecowy

Wykresy świecowe często wykorzystuje się do analizy danych giełdowych. Dlatego, zaczniemy od przygotowania takiego wykresu na podstawie notowań spółki NEUCA. Ściągnij plik z danymi początkowymi.

Świeca reprezentuje 4 informacje. Cenę otwarcia i zamknięcia oraz minimum i maksimum z danego okresu. W sytuacji, gdy cena otwarcia jest mniejsza niż cena zamknięcia – mamy do czynienia ze wzrostem ceny i świeca jest biała. W odwrotnej sytuacji – cena otwarcia jest wyższa od ceny zamknięcia – mamy spadek i świeca jest czarna.

Jak zrobić wykres świecowy - świece wzrostowe i spadkowe

Istnieje wiele kombinacji (formacji) i możliwych wariantów świec, które mają dawać sygnały do kupna lub sprzedaży. Ale nie o inwestowaniu to post 🙂

Jak zrobić wykres świecowy - tabela z danymi

W pliku znajdziesz kursy spółki NEUCA z kilkunastu dni. Aby stworzyć wykres świecowy, dane muszą mieć układ: otwarcie, maksimum, minimum i zamknięcie. Mając tak przygotowaną tabelę, wystarczy, że:

  • Zaznaczysz tabelę z danymi (łącznie z datami).
  • Na karcie WSTAWIANIE, wybierzesz POLECANE WYKRESY.
  • Z zakładki WSZYSTKIE WYKRESY wybierzesz GIEŁDOWY i drugi typ wykresu od lewej.
  • Klikniesz OK.
Jak zrobić wykres giełdowy


Po utworzeniu wykresu zobaczysz jedną niedogodność. Notowania akcji nie odbywają się każdego dnia i w związku z tym na wykresie pojawią się źle wyglądające luki.

Wykres świecowy z przerwami na osi czasu

Możesz temu zaradzić, zamieniając typ osi z daty na tekst. Kliknij prawym przyciskiem myszy na oś czasu i wybierz opcję OŚ TEKSTU.

Jak zrobić wykres świecowy - usuwanie przerw na osi czasu


Jak stworzyć wykres pokazujący siatkę płac

Opisywany wykres świecowy możesz także wykorzystać do zobrazowania siatek płac. Główna różnica polega na tym, że zamknięcie jest równe maksimum, a otwarcie – minimum. Można to łatwo uwzględnić w tabeli z danymi.

Tabela z danymi do siatki płac

Ponadto, ponieważ na osi poziomej nie będzie czasu ale kategorie zaszeregowania – nieco inaczej będzie wyglądało tworzenie wykresu. Zamiast zaznaczać całą tabelę, łącznie z kolumną „Kategoria zaszeregowania”, zaznacz tylko kolumny z danymi o wynagrodzeniach. Kategorie na oś poziomą wprowadzisz później. Poza tym wykres utworzysz dokładnie tak samo jak opisany powyżej wykres świecowy.

Po stworzeniu wykresu, zauważysz że kategorie nie rosną od lewej do prawej. Możesz to zmienić klikając prawym przyciskiem na oś poziomą i wybierając opcję KATEGORIE W KOLEJNOŚCI ODWROTNEJ.

Subskrybenci newslettera, otrzymują gotowe rozwiązania z omawianymi w artykule poradami. Jeżeli chciałbyś skorzystać z nich w przyszłości – poniżej znajdziesz formularz zapisu.

Całą operację tworzenia wykresu zobaczysz na filmie poniżej.


Chcesz lepiej poznać Excela? Zapisz się na Excelness News

.

Podsumowanie

Jestem pewny, że wykres świecowy możesz wykorzystać do innych zadań niż „rysowanie” siatek płac czy wykresów giełdowych. Mam nadzieję, że artykuł dał Ci potrzebną wiedzę i inspirację do działania. Będę wdzięczny, jeżeli podzielisz się swoimi pomysłami na wykorzystanie „świec” w komentarzu.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *