Minuty czytania: 4

Jak zamienić wykres kołowy Excel w prędkościomierz?

Wykres kołowy Excel [ang. pie chart] jest często używany do prezentacji różnych danych. Ale trzeba go używać z głową. W 9 przypadkach na 10, lepiej sprawdzi się na przykład wykres słupkowy.

Jednak standardowe typy wykresów możesz przekształcać w zupełnie inne, ciekawe formy. Jednym z takich przykładów jest zmiana wykresu kołowego na wykres typu prędkościomierz.

Prędkościomierz

Przygotuj dane pod wykres kołowy Excel

Zacznij od zwykłego wykresu kołowego. Jednak już teraz musisz mieć zaplanowane to jak będzie wyglądał Twój docelowy wykres.

Kojarzysz prędkościomierz na tablicy rozdzielczej samochodu? To mniej więcej jest Twój model docelowy 🙂 Dla uproszczenia zrobimy go w formie półkola. Natomiast wskazówka, która przesuwa się wraz z tym jak wciskasz gaz w samochodzie – w naszym przypadku zostanie zastąpiona przez fragment wykresu, który pokaże wynik, czy też postęp w realizacji.

Mając to w głowie oraz obraz wykresu kołowego, musisz odpowiednio przygotować dane. Wykres będzie podzielony na 3 części.

 1. Dolna część wykresu, czyli 50% z całego koła będzie docelowo niewidoczna
 2. Pierwszy fragment z górnej części wykresu, ma pokazywać wynik – podobnie jak wskazówka prędkościomierza przesuwająca się po zegarze. Różnica będzie polegała na tym, że u nas ten fragment będzie się w całości wypełniał kolorem.
 3. Drugi fragment z górnej części to właściwa tarcza prędkościomierza.
Wykres kołowy excel - model do prędkościomierza

Dlatego też potrzebujemy w sumie 4 wartości, aby stworzyć odpowiedni wykres.

 • Komórka C9, będzie zawierała właściwy % realizacji zadania w zakresie 0-100%
 • W komórce C14, będziemy mieli dolną połowę wykresu, czyli 50% (połowa koła)
 • Do komórki C13, wprowadź formułę =50%-C12. Zadaniem tej formuły jest pokazywanie różnicy, pomiędzy właściwym wynikiem (postępem w realizacji), a drugą połową koła, która jest naszą tarczą prędkościomierza.
 • Komórka C12 powinna zawierać natomiast formułę =MIN(100%;$C$9)/2. Formuła, za sprawą funkcji MIN, wybierze mniejszą z dwóch wartości (100%, albo tę z komórki C9). Następnie ta wartość zostanie podzielona na 2. Dlaczego? Ponieważ działamy tylko na połowie koła 🙂

Stwórz zwykły wykres kołowy

Mając tak przygotowane dane, jesteś gotowy aby utworzyć zwykły wykres kołowy.

Jak utworzyć wykres kołowy Excel?

 1. Zaznacz komórkę z danymi.

  W naszym przypadku jest to komórka C12:C13.

 2. Na wstążce WSTAWIANIE, wybierz WYKRESY, a następnie wykres kołowy.

  Wstawianie wykresu kołowego Excel

 3. Kliknij PRAWYM PRZYCISKIEM MYSZY (PPM) na dowolną serię na wykresie i wybierz FORMATUJ SERIĘ DANYCH.

 4. W opcjach serii zmień KĄT PIERWSZEGO WYCINKA na 270 stopni.

  Ten krok pozwala obrócić wykres w taki sposób, aby można go było sformatować jako tarczę prędkościomierza.Zmiana kąta pierwszego wycinka na wykresie kołowym

 5. Usuń niepotrzebne elementy, takie jak legenda czy tytuł wykresu.

  Zaznacz element i kliknij DELETE na klawiaturze.

 6. Możesz usunąć jeszcze tło i obramowanie na wykresie. Docelowo wykres powinien wyglądać jak na poniższym obrazku.

  Aby usunąć tło i obramowanie, kliknij PPM na wykresie i wybierz FORMATUJ OBSZAR WYKRESU, a następnie zaznacz: BRAK WYPEŁNIENIA i BRAK LINII.Wykres kołowy Excel przygotowany pod prędkościomierz

Przekształć wykres kołowy w prędkościomierz

Teraz już będzie z górki. Obiecuję 🙂 Jedyne co pozostało zrobić, to odpowiednio sformatować nasz wykres kołowy. Kolejne kroki zobaczysz na poniższym filmie. W skrócie, chodzi o to, abyś:

 • usunął tło z dolnej połówki wykresu kołowego,
 • zmienił kolory fragmentów na górnej połowie wykresu, tak aby przypominały tarczę zegara,
 • dodał i odpowiednio sformatował etykietę danych, która pokazuje % realizacji. Uwaga! Tu jako % realizacji musisz podać wartość z komórki C9, a nie C12.

Zobacz:

Jak zamienić wykres kołowy Excel na prędkościomierz

Co jeszcze możesz zrobić

Oczywiście, to co powyżej zrobiliśmy to nie koniec tylko początek możliwości 🙂

Pierwsze co przychodzi do głowy, to chęć wprowadzenia wskaźnika jak na prawdziwym prędkościomierzu. To wymaga zmiany w danych źródłowych. Jeśli uważnie przeszedłeś przez akapity dotyczące przygotowywania danych, to pewnie już rozumiesz że trzeba wprowadzić jeszcze jedną wartość, która będzie odpowiadała za grubość wskaźnika.

Powiedzmy, że chciałbyś wykorzystać wykres, aby pokazywać wyniki zaangażowania pracowników. Wskaźnik naszego prędkościomierza może poruszać się po na tle takich obszarów jak: niskie, średnie i wysokie zaangażowanie. W takim przypadku, nie wystarczy że użyjesz wykresu kołowego. Różne zakresy wyników łatwo pokażesz na wykresie pierścieniowym [ang. donut chart] O tym jak tworzyć takie wykresy pisałem w artykule: Wykres pierścieniowy – jak pokazać postęp w realizacji zadania.

Wykres typu prędkościomierz

Potem, pozostaje Ci odpowiednie połączenie obu typów wykresów. Spróbuj sam. Tego typu wykresy możesz później wykorzystać w swoim interaktywnym raporcie, czy inaczej mówiąc dashboardzie.

Podsumowanie

Jak widzisz z każdego wykresu w Excelu można „ulepić” coś całkiem nowego. To jedna z tych rzeczy, za które najbardziej lubię ten program. A poza tym, mam trochę bzika na punkcie wizualizacji danych i sam szukam stale nowych możliwości. Znasz jakieś? Podziel się proszę w komentarzu.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


1 Comment

Jankesd · 26 listopada 2019 at 17:38

Dzień dobry jak zawsze bardzo dobrze napisany art.Z mojej strony po proszę o więcej tak extra opracowany temat.Wszystko wyłożone „jak kawa na ławę” i tak powinny wyglądać art. napisane w Internecie na temat Excela.
Jak dla mnie naj, najlepszy art dot. wykresu prędkościomierza.Powinien Pan zrobić całą serię art.odnośnie wykresów wod „A” do „Z” omawiających wady i zalety jak również problemy z nimi.Najlepsze rozwiązanie wydać w formie pdf w całości i to by było coś wspaniałego .Wszystko w jednym miejscu za symboliczną kwotę do uzgodnienia.Taki mini poradnik rozwiązujący wszystkie aspekty wykresów w Excelu inaczej mówiąc komediom wiedzy dla każdego.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *