Minuty czytania: 4

Formuły Excel – 8 sposobów na oszczędzanie czasu

Formuły Excel są pewnie Twoim chlebem powszednim. Niezależnie od tego czy wykorzystujesz proste, czy złożone struktury – ich tworzenie, potrafi zajmować sporo czasu. Dlatego podzielę się z Tobą 8 sposobami na efektywną pracę z formułami, które oszczędzą Twój czas.

Klepsydra, monety. Oszczędność czasu przy pracy z formułami Excel.

1# Użyj klawisza TAB, aby automatycznie uzupełnić formułę

Kiedy rozpoczynasz pisanie formuły od znaku „=”, a następnie zaczynasz wprowadzać nazwę funkcji Excel podpowiada Ci listę potencjalnych „kandydatów” pasujących do kolejno wpisywanych liter. Wystarczy, że przesuniesz się na wybraną funkcję strzałką w dół, a następnie klikniesz w klawisz TAB, aby ją wybrać. Excel automatycznie uzupełni pozostałą nazwę funkcji i otworzy nawias, abyś mógł wprowadzić argumenty.

Użyj klawisza TAB, aby automatycznie uzupełnić formułę

2# Wykorzystuj tablice, aby uzupełniać formuły automatycznie

Tabela, tabeli nie równa. Nie chodzi o dowolną tabelkę jakich tworzysz dziesiątki, a „oficjalną” wersję tabeli dostępną na wstążce WSTAWIANIE > TABELA (lub skrót CTRL + T) Taka postać tabeli ma szereg zalet, a jedną z nich jest ta, że wprowadzając formułę w jednej komórce, reszta formuł w danej kolumnie uzupełni się automatycznie. Koniec zmartwień z przeciąganiem formuł i możliwością popełnienie błędu, jeżeli jakąś komórkę przez przypadek pominiesz.

Wykorzystuj tablice, aby uzupełniać formuły automatycznie

3# Nie zamykaj funkcji nawiasem

Każda funkcja i formuła ma określoną strukturę. Najpierw mamy znak „=”, potem nazwa funkcji, otwieramy nawias itd. Każda formuła i funkcja musi także zostać zakończona nawiasem zamkniętym „)” Ale to nie oznacza, że musisz go wprowadzać. Gdy skończysz pisać formułę, po prostu kliknij ENTER, a Excel sam zamknie wszystkie niezbędne nawiasy.

Nie zamykaj funkcji nawiasem

4# Użyj F4 do zmiany formy adresowania

Tworząc formuły bardzo często musisz być świadomy jakiego rodzaju adresowania w nich użyjesz. Jeżeli kopiujesz czy przenosisz formułę pomiędzy różnymi adresami, często trzeba użyć adresu bezwzględnego, czy mieszanego. Aby, szybko przełączać się pomiędzy różnymi typami adresów użyj klawisza F4 zaraz potem, gdy skończysz wprowadzać adres jakieś komórki czy zakresu.

Użyj F4 do zmiany formy adresowania

5# Przenoś formuły bez zmiany adresów odniesienia

Napisałeś formułę z wykorzystaniem adresu względnego ale chcesz przenieść wynik tej formuły w inne miejsce? Gdy, użyjesz metody kopiuj-wklej, Excel zmieni odwołania komórek źródłowych i formuła da inny wynik. Możesz po prostu „złapać” za obramowanie komórki, w której pierwotnie umieściłeś formułę i przeciągnąć ją w nowe, wybrane miejsce.

Przenoś formuły bez zmiany adresów odniesienia

6# Kopiuj formuły bez zmiany adresów odniesienia

Możesz skopiować pojedynczą formułę z paska formuł, a później wkleić ją do nowej komórki (w trybie edycji komórki)

Nieco bardziej skomplikowane jest skopiowanie wielu formuł naraz. Aby tego dokonać postępuj wg tych kroków:

  1. Zaznacz komórki z formułami, które chcesz skopiować.
  2. Użyj skrótu CTRL + H, czyli znajdź i zamień.
  3. W polu ZNAJDŹ wprowadź znak równości „=”, a w polu ZAMIEŃ dowolny znak lub znaki np. „#”
  4. Teraz skopiuj komórki z formułami w wybrane przez Ciebie miejsce.
  5. Ponownie użyj opcji ZNAJDŹ i ZAMIEŃ ale tym razem zamieniając „#” na „=”
Kopiuj formuły bez zmiany adresów odniesienia

7# Zamieniaj formuły na wartości

Dość często musimy wprowadzić formuły w dodatkowych, pomocniczych kolumnach. Wyniki obliczeń z tych formuł będą zmieniały się tak długo, jak długo w komórkach będzie umieszczona formuła.

Czasami jednak jesteś zmuszony usunąć dane, do których te formuły się odwołują. Jednocześnie nie chcesz tracić wyników obliczeń. W takim przypadku wystarczy zamienić komórki z formułami na wartości. Skopiuj komórki z formułami i użyj skrótu CTRL + ALT + V, a następnie wybierz opcję WARTOŚCI.

Zamieniaj formuły na wartości

8# Użyj F9, aby zobaczyć wynik

Pisząc mniej i bardziej skomplikowane formuły, pewnie chciałbyś zobaczyć jaki wynik daje określony jej fragment. Ustaw się w wybranej części formuły, w trybie edycji na pasku formuł i naciśnij F9. Dzięki temu, możesz na bieżąco kontrolować wyniki swoich poczynań.

Użyj F9, aby zobaczyć wynik

Chcesz lepiej poznać Excela? Zapisz się na Excelness News


Podsumowanie

Każdy z tricków, może nie jest spektakularny ale jeżeli nauczysz się ich wszystkich używać, to jestem przekonany że Twoja praca z formułami Excel ulegnie znacznemu przyspieszeniu.

Znasz inne sposoby, których możemy użyć pracując na formułach? Podziel się Twoimi sposobami w komentarzu.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *