Minuty czytania: 5

Jak pokazać postęp w realizacji zadania na wykresie pierścieniowym?

Jeżeli chcesz w atrakcyjny sposób pokazać postęp w realizacji zadania, to wykres pierścieniowy (ang. donut chart) będzie dobrym wyborem. Musisz jednak pamiętać o kilku regułach oraz odpowiednio uatrakcyjnić wygląd standardowego wykresu. Jak to zrobić? Zapraszam do lektury.

Wykres pierścieniowy z zaokrąglonymi końcówkami

Wykres pierścieniowy – jestem za, a nawet przeciw 🙂

Standardowo, wykres pierścieniowy tworzy się równie prosto jak inne typy wykresów. Podobnie jak wykres kołowy, także wykres pierścieniowy pokazuje relacje poszczególnych elementów do całości. Główna różnica polega na tym, że na wykresie pierścieniowym możesz pokazać więcej niż jedną serię danych. Każda z serii, tworzy osobny pierścień, czyli tzw. dzwonek – począwszy od środka wykresu i idąc w kierunku jego zewnętrznej części.

Wykres pierścieniowy ma zatem, wszystkie wady wykresów kołowych. Proporcję pomiędzy elementami nie są łatwe do odszyfrowania. Trudność w odszyfrowaniu rośnie wprost proporcjonalnie do ilości danych i serii. Jest wiele badań i przykładów, które mówi dlaczego nie używać wykresów kołowych.

No dobra, to po co w ogóle piszesz o tego typu wykresach skoro są 'passe’ – pewnie pytasz teraz w myślach…

No cóż, wszystko jest dla ludzi 🙂 A serio, trzymaj się kilku zasad, a z wykresu pierścieniowego też zrobisz właściwy użytek. Jakich? Kluczem jest prostota. Zamiast rozbudowanego zestawu danych – na tego typu wykresie – najlepiej będzie pokazać tylko jedną kluczową informację. Dlatego w artykule pokaże Ci jak wykorzystać wykres do pokazania procentu realizacji jakiegoś zadania.

Pamiętaj także o kilku innych regułach, podczas tworzenia wykresów pierścieniowych:

 • dane w serii, którą chcesz „narysować” na wykresie nie mogą być ujemne,
 • żadna z danych nie ma wartości zerowej,
 • każda z serii składa się z jak najmniejszej liczby kategorii (czytelność!),
 • najważniejsze – suma kategorii w danej serii stanowi całość.

Standardowy wykres pierścieniowy

Marek, Ula i Alicja sprzedają 4 różne produkty (A, B, C, D) Udział każdego pracownika w całkowitej sprzedaży każdego z produktów pokazuje poniższa tabelka.

Tabela z danymi

Pokażmy te dane na wykresie pierścieniowym.

 1. Zaznacz dane bez kolumny z podsumowaniem.
 2. Na wstążce WSTAWIANIE wybierz WSTAW WYKRES KOŁOWY LUB PIERŚCIENIOWY, a następnie PIERŚCIENIOWY.

Gotowy wykres pokazuje dane w 4 okręgach. Każdy reprezentuje inny produkt, a każdy kolor – procent wartości sprzedaży każdego z pracowników.

Na przykład, najbardziej zewnętrzny pierścień, reprezentuje produkt D i kolejno procent wartość sprzedaży dla: Marka, Uli i Alicji. Jak pewnie już zauważyłeś, wykres nie jest zbyt czytelny.

Wykres pierścieniowy z czterema seriami danych

Możemy to nieco poprawić, zwiększając grubość pierścieni (czy też zmniejszając rozmiar otworu pierścienia). Niestety przy tej ilości danych – nadal trudno odczytać jakie udziały mają poszczególni pracownicy. Dodanie etykiet z wartościami procentowymi tylko pogorszy sprawę.

Wykres pierścieniowy z pogrubionymi pierścieniami

Wykres pierścieniowy: jedna informacja i zaokrąglone końcówki

Skoro poprzednie akapity pokazały nam, że wykres pierścieniowy raczej słabo nadaje się do prezentowania większej ilości informacji – skupmy się, aby pokazać tylko jedną – postęp w realizacji jakiegoś zadania.

Przygotujmy dane do wykresu.

Dane do wykresu z postępem realizacji zadania

W komórce z niebieskim tłem wprowadzisz dowolną wartość realizacji w zakresie od 0 do 100%. W komórce obok etykiety „Wykonane” będzie proste odwołanie do komórki z % realizacji. U mnie jest to formuła: „=C7”. Natomiast w komórce obok etykiety „Do zrealizowania” – mamy formułę odejmującą od 100% wartość realizacji. U mnie to formuła: „=100%-C11”

Wykres w wersji standardowej

Skoro dane są gotowe, to rysujemy wykres w dokładnie taki sam sposób jak opisany w poprzedniej sekcji. Ponieważ mamy tylko jedną serię danych to wykres jest dużo czytelniejszy. Ale warto nad nim popracować, aby nadać mu odpowiedni szlif oraz zaokrąglić końcówki pierścieni.

 1. Usuń niepotrzebne informacje z wykresu: legendę, tytuł oraz obramowanie.
 2. Sformatuj serię danych, zmniejszając otwór pierścienia, powiedzmy do 65%.
 3. Zaznacz każdą z kategorii na serii danych („wykonanie” i „do zrealizowania”) i zmień ich kolory. Aby zaznaczyć tylko jedną kategorię – kliknij na nią dwukrotnie.
 4. Teraz zrobimy pewną sztuczkę. Wprowadzimy obramowanie dla kategorii i zwiększymy grubość tego obramowania do 8 pkt. Pamiętaj, aby kolor dla każdej kategorii był dopasowany do koloru tła pierścienia.
 5. Wybierz typ zakończenia dla obramowania jako ZAOKRĄGLONE.

Łączenie wykresu z polem tekstowym

Pozostała jeszcze jedna sprawa, czyli wprowadzenie tekstu w środku wykresu, który będzie pokazywał aktualny procent realizacji zadania. Zrobisz to w następujący sposób:

 1. Na wstążce WSTAWIANIE, wybierz POLE TEKSTOWE.
 2. Narysuj je w środku wykresu pierścieniowego.
 3. Kliknij w polu tekstowym, aby je edytować. Teraz zrobimy kolejną sztuczkę. Powiążemy pole tekstowe z wykresem tak, aby gdy przesuniesz wykres – przesuwał się również napis. W trybie edycji pola tekstowego, przytrzymaj wciśnięty klawisz CTRL i zaznacz również wykres. Następnie z menu kontekstowego wybierz opcję GRUPUJ.
 4. Ponownie wejdź w tryb edycji i na pasku formuły wprowadź „=$C$7”, czyli odwołanie do komórki gdzie masz aktualny % realizacji.
 5. Sformatuj pole tekstowe, np. zmieniając czcionkę na: Impact, o wielkości 32.
 6. Usuń obramowanie oraz wypełnienie pola tekstowego.

Jak pokazać przekroczenie 100% na wykresie pierścieniowym

Nagłówek tego fragmentu, przeczy regule jaką dałem na początku artykułu: „suma kategorii w danej serii stanowi całość” Ale skoro umiesz już robić fajne wykresy pierścieniowe, to masz mandat do łamania reguł 🙂

A zupełnie serio to jest pewne wyzwanie. No bo jak na zamkniętym okręgu, które z natury rzeczy stanowi 100% pokazać coś powyżej? Hmmm…

Gdy pracujesz z wykresami, masz kilka możliwości. Możesz operować na: kształcie, wielkości, relacji elementów czy kolorze. No właśnie! A gdyby wykorzystać kolor? Powiedzmy, że pierścień wykresu będzie blado zielony dla wyników od 1% do 100%. Ale jeżeli wynik przekroczy 100% to pierścień nabierze silnie zielonego koloru. Ale jak to zrobić, skoro mamy tylko jedną serię danych?

Wymyśliłem sposób dodając kolejną kategorię danych (reprezentuje wartości przekraczające 100%) oraz wprowadzając odpowiednie formuły, wykorzystujące proste funkcje: JEŻELI oraz BRAK. Na poniższym filmie zobaczysz jak to działa w połączeniu z tzw. przyciskiem pokrętła, które zmienia wartość realizacji o 1%.

Gotowy plik z takim rozwiązaniem, możesz otrzymać zapisując się na newsletter.


Chcesz plik z gotowym wykresem pokazującym postęp zadania?


Jeżeli znasz lub wymyślisz inny sposób na pokazanie, na takim wykresie wartości powyżej 100% – koniecznie podziel się nim w komentarzu lub na naszej grupie na Facebooku.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *