Minuty czytania: 3

Tworzenie wykresów typu kombi

Tworzenie wykresów typu kombi, może być ciekawym sposobem na wizualizacje danych. Na przykład możesz pokazać wpływ jednego zjawiska na drugie, dzięki umiejętnemu zastosowaniu odpowiednich wykresów.

Tym razem Jacek pokazuje, w jaki sposób wykres kombi pomaga zwizualizować wpływ reklamy na sprzedaż.

Poniżej znajduje się wersja tekstowa filmu. Więcej poradników w wersji wideo, znajdziesz na naszym kanale na You Tube.


Transkrypt

Cześć! Jacek z Excelness.


W dzisiejszym filmie pokażę Ci jak zrobić wykres kombi. Przede wszystkim, co to jest wykres kombi? Wykres kombi jest to tego typu wykres, gdzie na jednym wykresie masz przedstawione dwa typy wykresów. W naszym przypadku będzie to wykres liniowy i wykres kolumnowy.


Po co takie rzeczy się robi?
Jest to jeden ze sposobów na to, aby w lepszy sposób wydobyć informacje z danych. W naszym przypadku będziemy chcieli przedstawić na wykresie takie dane jak: sprzedaż w poszczególnych dniach oraz czy w danym dniu była reklama.
Zostało to pokazane za pomocą zera i jedynek. Chcielibyśmy teraz te dane przedstawić w taki sposób, aby zielona linia pokazywała nam wielkość sprzedaży. Natomiast te szare bloki, czyli wykres kolumnowy pokazuje czy w tym czasie była puszczana reklama. Dzięki takiemu wykresowi łatwo jest wizualnie sprawdzić wpływ reklamy na sprzedaż. A zatem przejdźmy do stworzenia takiego wykresu.


Posiadam tutaj surowe dane. Na podstawie tych danych tworzę zwykły wykres liniowy. Zaznaczam dane WSTAWIANIE > WYKRES LINIOWY. Powiększę go, żeby docelowo łatwiej mi było formatować ten wykres. Pierwszą rzeczą jaką muszę zrobić to doprowadzić do tego aby zera i jedynki były widoczne na wykresie. Dlaczego one nie są teraz widoczne? Nie są widoczne, ponieważ jest duża różnica pomiędzy wielkościami. Zobacz, tutaj mamy tylko zero i jeden, a tutaj mamy wielkości w okolicach około czterech tysięcy.

W związku z powyższym na tej skali, dodamy dodatkową oś. Zaznaczam jeden wykres i wybieram ZMIEŃ TYP WYKRESU. Teraz dla serii reklama dodamy oś pomocniczą. Dodatkowo zmienimy tutaj typ wykresu na wykres kolumnowy. I zatwierdzam. Zobacz jest już zarys naszego wykresu.

Tworzenie wykresów kombi - liniowy i kolumnowy


Wartościami serii reklama zawsze są zera i jedynki. Zatem chciałbym, aby oś pomocnicza zaczynała się od 0 i zawsze kończyła na 1. Robimy to w następujący sposób. Zaznaczam sobie – jeden ze sposobów – prawym przycisk myszy i polecenie FORMATUJ OŚ. Przechodzę tutaj na opcje osi w maksimum zmieniam na 1. Zobacz teraz informacje o tym czy w danym czasie była reklama jest rozciągnięte na całą wysokość.


Jeżeli jestem w tym miejscu mogę zmienić sobie kolejne elementy. Pierwszą rzeczą jaką zmienię to kolor mojej kolumny. Zaznaczam i przechodzę na wypełnienie. Wybieram wypełnienie pełne, jasnoszare.

Kolejną rzeczą jaką zrobię to chciałbym, aby z tych linii stworzył się jednolity blok. Aby to zrobić przechodzę na opcje serii i w tym miejscu zmieniam szerokość odstępu. Jest to opcja która pozwala mi zmniejszyć odstępy pomiędzy poszczególnymi kolumnami. Zmniejszając wartość na zero otrzymuję jednolity blok. Przechodzę teraz do sprzedaży i zmienię kolor na zielone – zaznaczam, wybieram wypełnienie – linia ciągła i zmieniam na ciemno zielony.

Zmieniam tytuł wykresu: „Wpływ reklamy na sprzedaż”. Kolejną rzeczą jaką chciałbym zrobić to nie pokazywać tej osi. Zaznacza ją i zastosuje taki prosty ale bardzo skuteczny trik. Wystarczy, że zmienię kolor tych wartości na biały. Jeden ze sposobów to NARZĘDZIA GŁÓWNE i wybieramy biały. Dzięki temu uzyskujemy jeszcze lepsze efekt.

Kolejną rzeczą jaką mógłbym zrobić to w inny sposób sformatować oś X. Teraz mamy tu pokazane poszczególne dni. Mogę je zgrupować do miesięcy. Jednym ze sposobów, aby to zrobić jest zaznaczenie tej osi X. Następnie przejście na OPCJE OSI i jako główne linie siatki ustawiamy miesiące. Zmieniam tutaj jednostki na: 1 i miesiące. Widzimy, że teraz pokazuje tylko niektóre elementy. Zamieniam to tak, żeby zamiast poszczególnej daty pokazywał mi tu nazwę miesięcy. Robimy to za pomocą FORMATOWANIA LICZBY. I zobacz tutaj mogę zmienić KOD FORMATU. Chciałbym, żeby z tej daty pokazał się tylko miesiąc w sposób słowny. Zatem format zmieniam na „mmmm”. Klikam DODAJ.


W ten sposób uzyskałem oczekiwany efekt. Dodatkowo mogę powyłączać kilka rzeczy. Przede wszystkim panele boczne. I w menu w górnym WIDOK > LINIE SIATKI.

Tworzenie wykresów kombi -wpływ reklamy na sprzedaż


W efekcie za pomocą kilku prostych kroków stworzyłem wykres kombi, który przedstawia wpływ reklamy na sprzedaż.
Jeżeli uważasz, że ten wpis za wartościowy – podziel się nim oraz filmem z innymi, aby także mogli wykorzystać ten typ wykresu.

Pozdrawiam Cię, Jacek z Excelness.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *