Minuty czytania: 4

Jak wyróżnić MIN i MAX na wykresie kolumnowym?

Jednym z atrybutów wyróżniających dane może być kolor. Z artykułu dowiesz się jak utworzyć wykres kolumnowy, który automatycznie „pokoloruje” wartość minimalną i maksymalną.

Dlaczego takie wyróżnienie może być ważne? No cóż, podobno masz 7 sekund na zrobienie pierwszego wrażenia, a w przypadku złożonych wizualizacji, pierwsze wrażenie formułuje się w mniej niż 250 milisekund!!! Powinieneś zatem ułatwiać odbiór Twoich danych tworząc wykresy czy dashboardy.

Wykres kolumnowy

Zacznij od pobrania pliku z danymi. Na ich podstawie utworzymy wykres kolumnowy. Tego typu wykres dobrze nadaje się do porównań, rozkładów czy szeregów czasowych. Więcej o różnych typach wykresów przeczytasz w tym artykule.

Dane dotyczą liczby klientów w poszczególnych dniach tygodniach.

Liczba klientów wg dni tygodnia

Stwórz wykres kolumnowy. Jak widzisz, najwięcej klientów było w środę, a najmniej w sobotę. Mógłbyś zaznaczyć pojedynczą kolumnę danych i zmienić jej kolor. Problem polega na tym, że w kolejnym tygodniu, z nowymi danymi wartość maksymalna lub minimalna może być w zupełnie innym dniu. Musiałbyś ponownie, ręcznie zmieniać kolory. A przecież w Excelu, nie chodzi o ręczną robotę! 🙂

Wykres kolumnowy z zaznaczoną wartością minimalną i maksymalną

Wykres kolumnowy z dynamicznym MIN i MAX

Jak zatem automatycznie wyróżniać wartości minimalne i maksymalne? Odpowiedzią są dodatkowe serie danych. Zadaniem jednej z nich będzie pokazywanie maksymalnej wartości. Natomiast druga ma wyświetlać tylko minimalne.

Użyjemy funkcji MAX, MIN i JEŻELI, żeby pokazać na dodatkowych seriach właściwe wartości. Dodatkowo, trzeba użyć funkcji BRAK co spowoduje, że wartości zerowe / puste nie będą widoczne na wykresie.

Wykres kolumnowy - formuły identyfikujące wartości: minimalną i maksymalną
=JEŻELI(C$8=MIN($C$8:$I$8);C$8;BRAK())
=JEŻELI(C$8=MAX($C$8:$I$8);C$8;BRAK())

Mając przygotowane dane pod dwie dodatkowe serie, po prostu dodajemy je na wykres, na oś główną. Kolejnym krokiem jest zmiana w OPCJACH SERII wartości NAKŁADANIE SERII na 100%. To spowoduje, że zarówno podstawowa seria, jak i serie MIN i MAX „nałożą się” na siebie. Dodatkowo możesz zmienić SZEROKOŚĆ PRZERWY, aby dostosować szerokość kolumn.

Opcji serii na wykresie

Następnym krokiem jest zmiana koloru serii z minimalną i maksymalną wartością. Zaznacz dowolną kolumnę, a następnie kursorem (strzałka w górę lub w dół) możesz przeskakiwać pomiędzy kolejnymi elementami wykresu. W momencie kiedy będziesz miał aktywną właściwą serię – zmień kolor.

Wykres kolumnowy z dynamicznym zaznaczeniem wartości minimalnej i maksymalnej

Wykres kolumnowy – czy można jeszcze inaczej?

Czy możemy jeszcze jakoś poprawić nasz wykres? Na pewno warto pozbyć się z wykresu elementów nieistotnych. Prościej znaczy lepiej. Ale czy można wzbogacić wizualną stronę wykresu, nie zaśmiecając go i nie zmieniając podstawowego przekazu?

Pokażę Ci sposób, który jakiś czas temu zobaczyłem u Leily Gharani. Polecam Ci jej kanał na You Tube.

Idea jest prosta, bo polega na przekształceniu zwykłych kolumn w kolumny z zaokrąglonymi rogami. Nie wiem dlaczego, ale kojarzą mi się ze sztachetami w płocie 🙂 Aby to zrobić, zwykły wykres kolumnowy musimy zmienić w skumulowany. Pomysł polega na tym, że w górną serię wykresu skumulowanego zostaje wklejony wcześniej przygotowany kształt. To pozwala na zaokrąglenie słupka wykresu.

Nieco trudniejsze jest odpowiednie przygotowanie danych, ponieważ łącznie mamy ich 6 serii. Dla serii danych podstawowych, maksimum oraz minimum musimy mieć po 2 serie, które reprezentują dolną i górną część słupka. Całość oczywiście musi zmieniać się dynamicznie, dlatego konieczne jest użycie odpowiednich formuł.

Na przykład, dane dla dolnej serii kolumny z wartością maksymalną powstaną w wyniku takiej formuły:

=JEŻELI(C$8=MAX($C$8:$I$8);MIN($C$8:$I$8)/2;BRAK())

Sprawdzamy każdą komórkę danych podstawowych i jeżeli jest ona równa wartości maksymalnej z tego zakresu, to bierzemy wartość minimalną z tego zakresu i dzielimy na pół.

Dlaczego tak? Chodzi o to, aby dolna część kolumny nie była wyższa niż wartość minimalna w zakresie. W przeciwnym razie nie można byłoby uzyskać efektu zaokrąglenia. Spróbuj sam zobaczyć jak wygląda wykres, kiedy nie zrobisz dzielenia, jak również jak zmieniają się zaokrąglenia kolumn, jeżeli zrobisz dzielenie przez 3 lub 1,5.

Kolejne kroki tworzenia wykresu znajdziesz na poniższym filmie. Na końcu filmu zobaczysz co zrobić, aby pomimo ukrycia tabeli z danymi, serie danych na wykresie były nadal widoczne.

Podsumowanie

Poznałeś jedną z dziesiątek metod na wyróżnienie danych. Wykres kolumnowy jest wyjątkowo efektywny jeżeli chodzi o wizualną prezentację, tego na co chcemy zwrócić uwagę odbiorcy. Potrafi być także wyjątkowo efektowny, jeżeli włożymy w niego nieco więcej pracy.

A Ty, jakie znasz sposoby na wyróżnianie danych? A może masz ciekawe pomysły, których nie mogłeś do tej pory zrealizować? Podziel się z nami w komentarzu. Może wspólnie stworzymy coś wyjątkowego.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *