Minuty czytania: 5

POWER MAP, czyli wizualizacja danych na mapie

Jeżeli masz do zaprezentowanie dane w ujęciu geograficznym, to pokazanie ich na mapie może być całkiem dobrym pomysłem. Dodatek Power Map, umożliwi Ci całkiem nowe – w stosunku do zwykłych wykresów Excela – możliwości. Ten artykuł i film, pokaże Ci jak szybko możesz wykorzystać to narzędzie, mają odpowiednie dane.

Gdzie znajdę Power Map?

Power Map jest dostępny dla subskrybentów usługi Microsoft 365 oraz z pewnymi ograniczeniami w wersji 2013.

Jeżeli nie widzisz na wstążce WSTAWIANIE, takiej ikony:

Power Map - ikona mapy 3D

to musisz włączyć dodatek. Robisz to przechodząc do PLIK > OPCJE > DODATKI > DODATKI COM. Następnie z listy wybierasz Microsoft Power Map. Po zatwierdzeniu, na wstążce WSTAWIANIE zobaczysz MAPA 3D, a pod przyciskiem polecenie OTWÓRZ DODATEK MAPY 3D.

Jak przygotować dane i uruchomić dodatek Power Map

Dane, w formie tabeli (nie koniecznie strukturalnej) muszą zawierać jakieś informacje geolokalizacyjne. Na przykład: miasto, województwo, długość i szerokość geograficzna czy ulicę. Power Map w procesie geokodowania, zamienia te informacje na konkretne współrzędne na mapie.

Geokodowanie w Power Map

A zatem, mając tego typu informacje w tabeli, klikasz gdziekolwiek w zakresie danych i uruchamiasz dodatek, a w nim „Nowy przewodnik”.

Po uruchomieniu zobaczysz, że to nie jest zwykła mapa, tylko cały glob. Po prawej stronie zobaczysz menu z warstwami, a w nim możliwość dostosowania: danych, filtrów i opcje warstw. Jeśli jesteś zaznajomiony z tabelami przestawnymi – taki widok z pewnością nie będzie dla Ciebie obcy.

Dane będziesz mógł prezentować na dowolnym regionie. W naszym przykładzie, dodatek wychwycił, że naszą lokalizacją jest województwo.

Widok kuli ziemskiej w Power Map

Jeżeli masz kilka danych geolokalizacyjnych w tabeli, możesz wybrać tę kolumnę, na podstawie której będziesz chciał pokazać dane na mapie. Robisz to klikając polecenie DODAJ POLE w okienku LOKALIZACJA. Następnie przypisujesz właściwy typ danych geolokalizacyjnych. Przykładowo dla kolumny z nazwami miast – wybierasz „Miejscowość”. W dowolnej chwili możesz się przełączać pomiędzy widokami. To znaczy pokazywać dane w ujęciu województw, miast czy innych jakimi dysponujesz.

Menu lokalizacji w Power Map

Prezentacja danych

Dane na mapie pokazujesz nie tylko z perspektywy geograficznej, ale oczywiście również wielkości danego zjawiska. I tu masz kilka możliwości prezentacji danych w postaci różnych typów wykresów:

 • kolumnowego skumulowanego,
 • kolumnowego grupowanego,
 • bąbelkowego,
 • konturowego (mapa cieplna),
 • wizualizacja typu region.

Opisanie każdego typu wykresu oraz możliwości pracy na warstwach – zostawimy na osobny artykuł. Na filmie załączonym do artykułu zobaczysz przykład z użyciem wykresów kolumnowych.

Niezależnie od wybranego typu prezentacji danych, dane dotyczące wielkości zjawiska umieszczasz w polu poniżej lokalizacji. W zależności od wybranego typu wykresu, to pole będzie miało nazwę: WYSOKOŚĆ (wykresy kolumnowe), ROZMIAR (bąbelki), WARTOŚĆ (pozostałe). W naszym przykładzie umieścimy tam sprzedaż, w postaci „bąbelków”.

Menu rozmiaru w Power Map

Dane możesz dodatkowo podzielić na kategorię. W tym celu w polu KATEGORIA umieszczasz adekwatną kolumnę z tabeli danych. W przykładzie będzie to grupa produktów (AGD, meble, oświetlenie)

Menu kategorii w Power Map

Na koniec masz możliwość dodania danych o czasie. Dzięki temu, jesteś w stanie prezentować również, jak dane zjawisko zmieniało się na przestrzeni: lat, miesięcy, dni, itd. W przykładzie nie mamy takich danych ale zachęcam Cię do wypróbowania w swojej pracy, możliwości jakie niesie taka prezentacja informacji.

Menu czasu w Power Map

Jeśli chcesz dostosować parametry wykresów, takie jak: kolor, grubość, stopień cieniowania – robisz to w opcjach warstwy. Również w tym miejscu wskazujesz jak mają się zachować wizualizacja w przypadku wartości zerowych, ujemnych czy typu null.

Menu opcji warstwy

Ważną opcją jest ZABLOKUJ BIEŻĄCĄ SKALĘ. Co to oznacza? Jeżeli ustaliłeś już sposób wizualizacji, to w momencie gdy zaczniesz oddalać lub przybliżać mapę całość będzie zmieniała swoją skalę. To nie zawsze dobrze wygląda. Możesz zablokować taką zmianę skali, niezależnie od perspektywy z jakiej będziesz patrzeć na dane.

Publikacja efektów i zapisywanie raportu

Przygotowaną wizualizację możesz zaprezentować w formie tzw. przewodnika. O co chodzi? To po prostu film / animacja która pokazuje dane wg scenariusza jaki zaplanujesz.

Na górnej wstążce, w sekcji SCENA masz możliwość tworzenia scen, czyli kolejnych etapów scenariusza prezentacji danych.

Sekcja SCENA w Power Map

Powiedzmy, że chcesz aby na początku było ujęcie ogólne – pokazujące cały glob. Potem „kamera” robi zoom na Polskę, gdzie widać już konkretne dane w ujęciu regionalnym. W kolejnej scenie zwracasz uwagę swoich odbiorców na wielkości sprzedaży w regionie łódzkim, a potem poznańskim. Na koniec oddalenie i ponowna prezentacja danych z perspektywy całej Polski. Poczułeś się jak Tarantino? 🙂

W każdej scenie możesz edytować pewne opcje. Możesz ustalić nazwę sceny, czas jej trwania, czy efekty i czas przejścia pomiędzy nimi.

Opcje sceny

Tak przygotowany film możesz odtworzyć wybierając polecenie ODTWÓRZ PRZEWODNIK z sekcji PRZEWODNIK na górnej wstążce Power Map.

Renderowanie filmu odbywa się na bieżąco, więc w zależności od mocy Twojego komputera będzie mniej lub bardziej płynne.

Tworzenie filmu w Power Map

Taki film możesz oczywiście wyeksportować do pliku wideo, a nawet dodać ścieżkę dźwiękową. Wybierz polecenie UTWÓRZ KLIP WIDEO i dopasowując jakość filmu do Twoich potrzeb. Gotowy film możesz przesłać e-mailem lub zaprezentować na spotkaniu z szefem czy Zarządem.

Po utworzeniu filmu możesz zamknąć dodatek Power Map. Zobaczysz, że w Excelu nie ma żadnego efektu po tym co zrobiłeś. Ale spokojnie. Zawsze możesz wrócić do tego dodatku poprzez WSTAWIANIE > MAPA 3D > OTWÓRZ DODATEK MAPY 3D. Twój przewodnik będzie w tym miejscu.Podsumowanie

W artykule i filmie pokazaliśmy Ci znaczący zakres możliwości Power Map. Na pewno jest to ciekawa forma prezentacji danych, głównie ze względu na możliwość dynamicznej wizualizacji oraz możliwości prezentowania danych z różnych perspektyw (czas, lokalizacja, wielkość czy rozmiar zjawiska)

Daj nam znać w komentarzu czy korzystasz z Power Map w swojej pracy. No i oczywiście tradycyjnie proszę Cię o podzielenie się artykułem w swojej sieci znajomych – o ile uznasz, że przedstawiona tu wiedza jest dla nich wartościowa.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


4 Comments

AS · 24 listopada 2020 at 17:28

Dziękuję! Za każdy filmik, poradę, instrukcję… za każde słowo, zdanie… za ten blog!

  Łukasz Pietrzak · 24 listopada 2020 at 17:31

  Ale miło 🙂 Dziękujemy! Dla takich komentarzy, warto to robić.

Renata · 6 grudnia 2020 at 12:19

to jest genialne ! dzięki za dzielenie się taką widzą w taki przystępny sposób!:) macie nowego czytelnika

  Łukasz Pietrzak · 6 grudnia 2020 at 13:24

  Dziękujemy Renata 🙂 Power Map jest fajne, ale umiemy lepiej! Stay tuned 😉

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *