Minuty czytania: 3

Kolumna warunkowa i niestandardowa w POWER QUERY

Z pierwszego artykułu o POWER QUERY, dowiedziałeś się czym jest, czemu służy i do czego możesz wykorzystać to narzędzie. Ten artykuł pokaże Ci kolejne możliwości. Kolumna warunkowa, która powstaje „w locie” na podstawie innych danych jest jedną z nich. Kolejną jest kolumna niestandardowa, którą można wykorzystać na przykład do obliczeń.

Kolumny i rzeźby

Przykładowe wykorzystanie

Tradycyjnie nowe możliwości przećwiczymy na przykładzie. Dzisiaj wcielisz się w pracownika HR, który ma zrobić podwyżki. Przyjemne zadanie, prawda? 😉

W tabeli masz listę pracowników, z przypisanym wynagrodzeniem i siatką płac (S1-S3) Podwyżki będą przyznawane wg pewnego algorytmu.

Lista pracowników z wynagrodzeniami

Po pierwsze, na podstawie przypisanej siatki płac, odnajdujemy właściwy poziom odniesienia, czyli taką wysokość wynagrodzenia do której będziemy porównywać wynagrodzenie pracownika. Teraz, dzielimy wynagrodzenie pracownika na poziom odniesienia i uzyskujemy % wynik, który mówi czy dany pracownik zarabia dobrze (wskaźnik powyżej 100%) czy kiepsko (wskaźnik poniżej 100%). W kolejnym kroku, w zależności od uzyskanego wyniku przypisujemy procentową podwyżkę (na przykład najgorzej zarabiający dostaną 10%) Komplet warunków znajdziesz w poniższej tabelce oraz pliku startowym.

Kolumna warunkowa - tabela z warunkami do podwyżek

Oczywiście opisane powyżej rozwiązanie możesz uzyskać za pomocą funkcji JEŻELI i WYSZUKAJ.PIONOWO. Ale przecież nam chodzi o poznanie nowych możliwości POWER QUERY!

Kolumna warunkowa z poziomem odniesienia

Pierwsze co zrobimy to dodamy naszą tabelkę z pracownikami do POWER QUERY. Wykorzystaj opcję dodawania danych Z TABELI/ZAKRESU.

Znajdziemy się w edytorze PQ. Teraz zgodnie z algorytmem opisanym powyżej musimy jakoś dodać kolumnę z właściwym poziomem odniesienia. Dla przypomnienia zależy on, od siatki płac. Aby to zrobić wykorzystamy kolumnę warunkową. Znajdziesz ją na wstążce DODAJ KOLUMNĘ.

Kolumna warunkowa działa bardzo podobnie jak funkcja JEŻELI. Dlatego nie powinieneś mieć większych problemów, aby szybko opanować jej działanie. Co trzeba zrobić?

  • Dodaj nazwę nowo tworzonej kolumny.
  • Wprowadź pierwszy warunek: JEŚLI… NAZWA KOLUMNY = „Siatka płac” i RÓWNA SIĘ „S1” to WARTOŚĆ WYJŚCIOWA = 3 000.
  • Wprowadź kolejne warunki.
  • Na końcu masz opcję W PRZECIWNYM RAZIE, czyli gdyby żaden z warunków powyżej nie został spełniony.
Kolumna warunkowa - dodawanie nowej.

W ten sposób – niejako w locie – tworzy się kolumna, która fizycznie nie istnieje w naszej tabeli danych.

Kolumna niestandardowa

Kolejnym krokiem jest policzenie jak wynagrodzenie pracownika ma się do wprowadzonego przed chwilą poziomu odniesienia. Mamy, więc proste dzielenie jednej kolumny na drugą. Ale jak to zrobić w PQ? Wykorzystaj kolumnę niestandardową.

Dodawanie kolumny niestandardowej

Podobnie jak wcześniej, masz kilka kroków do wykonania.

  • Dodaj nazwę nowo tworzonej kolumny.
  • W polu FORMUŁA KOLUMNY NIESTANDARDOWEJ wprowadź formułę [Wynagrodzenie] / [Poziom odniesienia]. Jeżeli w poprzednim kroku inaczej nazwałeś tę kolumnę to oczywiście będziesz miał inną nazwę.
  • Na dole powinieneś zobaczyć informację o poprawnej składni.

Mamy to! Powstała kolejna kolumna, która liczy iloraz wskazanych kolumn. Możesz ją sformatować, tak aby dane wyświetlały się jako procenty.

Kolumna warunkowa z procentem podwyżki

Pozostało nam wyliczyć procent podwyżki. Oczywiście w kolejnej kolumnie warunkowej. Jak bowiem pamiętasz, podwyżka zależy od tego czy pracownik zarabia dobrze czy źle. A o tym z kolei mówi nam kolumna z „% do poziomu odniesienia”

Wykorzystamy warunki opisane na screenie z początku artykułu.

Dodawanie kolumny warunkowej

Wszystkie działania możesz obejrzeć na poniższym filmie, a gotowy plik ściągnąć stąd.


Czy chcesz bezpłatny test z Excela?

.

Podsumowanie

Dowiedziałeś się jak wykorzystać kolumnę warunkową i niestandardową. Nie muszę chyba dodawać, że to co zrobiliśmy w niniejszym artykule to dopiero początek możliwości? 😉 Zachęcam Cię do eksperymentowania i lektury kolejnych artykułów z serii POWER QUERY.

Jeżeli przydała Ci się opisana tu wiedza powiedz o tym swoim znajomym. Może pomożesz także im…?


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *