Minuty czytania: 3

Poznaj funkcję WYSZUKAJ PIONOWO – krok po kroku

Królowa wszystkich funkcji. Niezbędna w arsenale każdego analityka. Ale też często przyprawiająca o siwe włosy kolejnych specjalistów, próbujących zgłębić tajniki jej działania. Proszę Państwa – przed Wami funkcja WYSZUKAJ.PIONOWO 😉 W tym artykule poznasz ją od podszewki. Krok po kroku.

Schody w bibliotece

Co nam daje WYSZUKAJ PIONOWO?

Zacznijmy od tego, że funkcja wyszukuje daną wartość, w tabeli źródłowej i zwraca korespondującą z nią wartość w miejscu w którym chcesz. Jasne? 😉 Pewnie nie do końca… Dużo łatwiej będzie to zrozumieć na przykładzie z życia.

Wyobraź sobie, że masz zeszyt w którym ktoś odciął połowę każdej kartki (pionowo). Widzisz tylko część zapisanej strony ale chciałbyś zobaczyć resztę. Możesz ręcznie dokleić każdą brakującą stronę, ale to zajmie mnóstwo czasu. I tu do akcji wkracza WYSZUKAJ PIONOWO, która
„dokleja” brakujące informacje automatycznie. Oczywiście w życiu niecyfrowym nie mamy WYSZUKAJ PIONOWO 🙂 A szkoda.

Składnia, czyli jak używać WYSZUKAJ PIONOWO?

Tak jak w przypadku każdej funkcji – musisz trzymać się określonych zasad. W przypadku WYSZUKAJ PIONOWO mamy 4 argumenty. Całość ma taką postać:

=WYSZUKAJ.PIONOWO(szukana_wartość; tabela_tablica; nr_indeksu_kolumny; przeszukiwany zakres)

=WYSZUKAJ.PIONOWO(tu musi znaleźć się wartość, która występuje w obu tabelach – źródłowej i docelowej – tzw. klucz wg którego łączymy dane; tu zaznaczasz zakres tabeli źródłowej; w tym argumencie wskazujesz w której kolumnie znajdują się dane, które cię interesują – to ma być numer kolumny, a nie zakres; a tu w 99% przypadków użyjesz parametru 0 albo FAŁSZ – zaufaj mi 😉)

Przykład użycia

Załóżmy, że masz dwa arkusze. W jednym znajdują się numery sprzedawców i dane o sprzedaży (Tabela1). Natomiast w drugim wszystkie dane osobowe, numer sprzedawcy oraz wynagrodzenia i oceny (Tabela2).

Wyszukaj pionowo - tabela docelowa.
Wyszukaj pionowo - tabela źródłowa.

Chcesz przypisać do pierwszej listy – oprócz danych o sprzedaży – wynagrodzenie. Zapiszemy formułę, zgodnie ze składnią:

formuła wyszukaj pionowo
  • W pierwszym argumencie zaznaczam komórkę B10, bo tam znajduje się nasz numer sprzedawcy. Jest to wspólny dla obu tabel identyfikator po którym możemy łączyć dane.
  • Następnie, argument drugi to zakres danych (w drugim arkuszu 'SPRZEDAWCY – DETALE’), gdzie znajdują się szczegółowe dane. Pamiętaj, że zakres od lewej strony powinien zaczynać się od tej kolumny, w której występuje wspólny dla obu tabel identyfikator. W naszym przypadku – numer sprzedawcy. Bardzo istotne jest też, aby upewnić się że adres zaznaczonego obszaru ma postać bezwzględną (z dolarami) W przeciwnym wypadku, dość łatwo o błąd.
  • Jako trzeci argument podałem cyfrę 3, ponieważ interesująca mnie wartość wynagrodzeń znajduje się w trzeciej kolumnie zakresu danych.
  • Na końcu 0 (opcjonalnie), co oznacza dokładne dopasowanie. Tym samym wskazuję, że WYSZUKAJ PIONOWO ma odnaleźć DOKŁADNIE taki numer sprzedawcy jak zaznaczony w argumencie pierwszym (a nie zbliżony do niego)

Jeśli teraz przeciągnę formułę w dół, na pozostałe wiersze ze sprzedawcami otrzymam:

Wyszukaj pionowo - efekt końcowy w tabeli

Wszystkie działania możesz zobaczyć ściągając ten plik. Będziesz też mógł w nim przećwiczyć to czego się tutaj dowiedziałeś 😉


Czy chcesz bezpłatny test z Excela?

.

WYSZUKAJ PIONOWO jest proste!

Podsumowując, wierzę że teraz używanie funkcji WYSZUKAJ PIONOWO będzie dla Ciebie dużo prostsze. Najważniejsze żebyś pamiętał, o zasadach których trzeba przestrzegać, aby poprawnie z niej korzystać. Najczęściej bowiem, problemem nie jest samo zrozumienie funkcjonowania tej funkcji.

Prawdę mówiąc, zbyt często zdarza nam się popełniać kilka podstawowych błędów, które zniechęcają nas do dalszych prób. O tym jakie to błędy dowiecie się w jednym z kolejnych artykułów. Tymczasem daj mi znać w komentarzu jeśli masz dodatkowe pytania.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


4 Comments

Łukasz · 21 stycznia 2021 at 17:40

Zrozumiale wytłumaczone

    Łukasz Pietrzak · 21 stycznia 2021 at 17:43

    Dziękujemy 🙂

Pawlo · 7 listopada 2022 at 20:09

Bardzo ciekawy i czytelny opis działania funkcji. Warto jeszcze wspomnieć jakie możliwości daje przybliżone wyszukiwanie.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *