fbpx
Minuty czytania: 3

Jak wstawić wykres z Excela do Power Pointa? (i się nie napracować)

Czy wiesz, że możesz wstawić wykres z Excela do Power Pointa i automatycznie odświeżać swoje prezentacje? Za każdym razem, gdy zmienią się Twoje dane w Excelu – będziesz miał aktualne wykresy na swoich slajdach.

To nie wszystko. Możesz szybko stworzyć bardzo dużą liczbę wykresów i dodać je do swojej prezentacji. Jeśli regularnie prezentujesz swoje dane, w kolejnych miesiącach Twoja praca ograniczy się do odświeżania tabel przestawnych. Jeśli to brzmi dla Ciebie ciekawie, to zapraszam do lektury.

Przygotuj dane

Zacznijmy od tego, że nasze dane zawierają kraj odbiorcy: Polska, Niemcy i Anglia. I właśnie w taki sposób – wg kraju odbiorcy – chcemy je prezentować na wykresach i slajdach.

Pierwszą rzeczą jaką zrobimy, będzie automatyczny podział tych danych. Aby to zrobić, stwórz z danych tabelę przestawną. Dobrą praktyką jest tworzenie danych z tabel strukturalnych Excela. Aby zamienić zakres danych w taką tabelę, użyj skrótu CTRL + T. Dzięki temu, Twoja tabela przestawna będzie zawsze aktualna, nawet jeśli dodasz nowe dane.

Teraz utwórz tabelę przestawną. Nasze dane będziemy analizować pod względem krajów odbiorcy i handlowców. 

Zatem, kolejne kroki wyglądają następująco:

  • pole „Handlowiec” do pola wierszy
  • pole „Kraj odbiorcy” do pola filtrów raportu 
  • „Wartość netto” do pola wartości

Podziel automatycznie i stwórz wykres przestawny

Tak przygotowaną tabelę przestawną podzielimy automatycznie, względem kraju odbiorcy. Aby tego dokonać, skorzystamy z opcji POKAŻ STRONY FILTRU RAPORTU, która pozwoli podzielić dane na kolejne arkusze z naszymi 3 państwami z listy. O tym jak dokładnie skorzystać z tej opcji przeczytasz w tym artykule lub zobaczysz na filmie umieszczonym powyżej.

Tabela przestawna - pokaż strony filtru raportu

Po zatwierdzeniu, otrzymasz trzy nowe arkusze z: Anglią, Niemcami i Polską.

Teraz, w każdym z tych arkuszy, które zawierają tabelę przestawną wg ustalonego przez nas wzorca – stwórz wykres. Przejdź na wstążkę ANALIZA > WYKRES PRZESTAWNY. Wybierz dowolny wykres i sformatuj go wg swoich potrzeb i upodobań. 

Aby wykres nie wyglądał jak wykres tabeli przestawnej, usuń pola filtrów. Naciśnij prawym przyciskiem myszy na polu filtra na wykresie i wybierz UKRYJ WSZYSTKIE PRZYCISKI PÓL NA WYKRESIE. Oczywiście tę czynność powtarzasz na wszystkich wykresach.

Wykres z Excela do Power Pointa

W efekcie powyższych działań, mamy przygotowane dane i wykresy. Teraz możemy „połączyć się” z plikiem PowerPoint. Do przygotowanego wcześniej szablonu prezentacji, wstawimy łącza do kolejnych wykresów.

  1. Przejdź do Excela i zaznacz pierwszy wykres.
  2. Skopiuj go, używając skrótu CTRL + C.
  3. Przejdź do prezentacji Power Point, na wybrany slajd.
  4. Na wstążce głównej, wybierz WKLEJ  > WKLEJ SPECJALNIE > WKLEJ JAKO ŁĄCZE.
  5. Powtórz punkty 1-4 dla każdego wykresu.
Wstaw wykres Excel do Power Point - wklej specjalnie

Dzięki powyższym krokom, na Twojej prezentacji będą zawsze aktualne dane. Jeśli zmienią się dane w danych źródłowych w Excelu,  odzwierciedlenie tych zmian będzie automatycznie pokazane na prezentacji Power Point.


.

Podsumowanie

W tzw. pracy biurowej często używamy aplikacji z pakietu Office. Tworzymy dokumenty w Word, analizujemy dane w Excelu i przygotowujemy super prezentacje w Power Point.

Prawdę powiedziawszy, często zapominamy, że wszystkie te aplikacje dobrze ze sobą współpracują. Działania takie jak: osadzanie wykresów i tabel Excela w dokumencie Word, czy na slajdach Power Point – to przykład takiego udanego połączenia.

Mam nadzieję, że ten artykuł rozwiązał część Twoich problemów z przygotowaniem prezentacji na korporacyjne spotkania z szefem czy Zarządem 🙂 Jeżeli uważasz, że wiedza tutaj zawarta jest tego warta – udostępnij go proszę w swoich mediach społecznościowych. Kliknij poniżej.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *