Minuty czytania: 3

Funkcja X.Wyszukaj, czyli nowa królowa wszystkich funkcji?

Był taki czas, kiedy pisałem że WYSZUKAJ.PIONOWO to królowa wszystkich funkcji. W tym artykule opiszę nową funkcję, która pojawiła się niedawno w Excelu 365. Funkcja X.WYSZUKAJ [ang. XLOOKUP] – bo o niej mowa – jest wg mnie jednym z przełomowych rozwiązań wprowadzonych ostatnio przez Microsoft.

Czy na tronie mamy nową królową? Czytaj dalej, a poznasz moje zdanie, a przede wszystkim możliwości jakie daje nowa funkcja.

Co nam daje funkcja X.WYSZUKAJ?

Funkcja ma bardzo wiele nowych możliwości i jest bardziej elastyczna niż wspomniana wcześniej WYSZUKAJ.PIONOWO czy WYSZUKAJ.POZIOMO.

Pewnie nieraz zdarzyło ci się korzystać z WYSZUKAJ.PIONOWO i napotkać na jej ograniczenia. Na przykład takie, że przeszukiwana kolumna w tabeli musi być zawsze z lewej strony. Było to jednym z powodów, dla których niektórzy nie radzili sobie z użyciem tej funkcji.

Część ograniczeń dawało się omijać, np. stosując połączone funkcje INDEKS i PODAJ.POZYCJĘ. Od „dziś” jednak możesz zapomnieć o ograniczeniach 🙂 Funkcja X.WYSZUKAJ eliminuje wszystkie najważniejsze, a dodatkowo zyskała zupełnie nowe funkcjonalności, np: możliwość jednoczesnego zwracania więcej niż jednej kolumny (jak w formułach tablicowych)

Składnia, czyli jak używać X.WYSZUKAJ?

Funkcja X.WYSZUKAJ ma sporo argumentów ale nie musisz używać wszystkich. W tym zakresie to również bardzo elastyczne rozwiązanie. Składnia wygląda następująco:

=X.WYSZUKAJ (szukana_wartość;szukana_tablica;zwracana_tablica;jeżeli_nie_znaleziono;tryb_dopasowania;tryb_wyszukiwania)

Co oznaczają poszczególne argumenty?

 • szukana_wartość – podobnie jak w WYSZUKAJ.PIONOWO tu musi znaleźć się wartość, która występuje w obu tabelach – źródłowej i docelowej – tzw. klucz wg którego łączymy dane.
 • szukana_tablica – tu zaznaczasz zakres tabeli (kolumny), w której funkcja „ma szansę” znaleźć szukaną wartość.
 • zwracana_tablica – wskazujesz kolumnę, bądź kolumny(!) danych, które mają być zwracane jako wynik wyszukiwania.
 • jeżeli_nie_znaleziono – podajesz tekst lub parametr, który ma się pojawić w momencie nie znalezienia danej szukanej wartości (odpowiednik użycia funkcji JEŻELI.BŁĄD).
 • tryb_dopasowania – czy przeszukiwanie ma być dokładne (to jest domyślna opcja), czy przybliżone.
 • tryb_wyszukiwania – w jaki sposób ma przebiegać kolejność przeszukiwania (od góry do dołu, od dołu do góry, z sortowaniem); domyślną opcją jest tu przeszukiwanie od pierwszego elementu od góry.

Przykład użycia

Przejdźmy do przykładu praktycznego. Powiedzmy, że chcesz wyszukiwać dane z dwóch oddzielnych zakresów danych / tabel. Przy czym kolumna przeszukiwana znajduje się na prawo od danych źródłowych (skąd będą pobierane informacje)

Zobacz, pierwsza tabela to same kontynenty. Natomiast druga tabela to państwa i odpowiednie cechy danego państwa. Załóżmy, że chcesz aby dla każdego państwa, zostały zwrócone informacje o: ludności i jednostce monetarnej.

Funkcja X.WYSZUKAJ - tabele z danymi

Ustaw się w komórce C5 i wpisz:

=X.WYSZUKAJ(A5;$H$6:$H$34;$L$6:$M$34)

W pierwszym parametrze wskazałeś komórkę z państwem, które będzie wyszukiwane. W drugim argumencie wskazałeś kolumnę, gdzie funkcja będzie wyszukiwała nasze państwo. Ponieważ chcemy później skopiować formułę w dół – blokujemy wiersze z użyciem $. Kolejnym parametrem jest zwracana tablica, czyli zakres danych jaki chcesz zwrócić w wyniku wyszukiwania. W wyniku otrzymasz:

Funkcja X.WYSZUKAJ - wyniki formuły

.

Funkcja X.WYSZUKAJ rządzi!

W artykule i na filmie pokazujemy Ci tylko niewielką część możliwości jakie daje nam funkcja X.WYSZUKAJ. Już tylko to wystarczy, aby stwierdzić że mamy nową królową 🙂

Nowa funkcja wyeliminowała najważniejsze z dotychczasowych bolączek i dała garść zupełnie nowych możliwości. Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej – jakie to możliwości – daj znam znać w komentarzu.

Na zakończenie, tradycyjnie mam do Ciebie prośbę. Podziel się tym artykułem ze znajomymi. Jestem pewny, że nie wszyscy znają nowe możliwości i możesz być jedną z pierwszych osób, które będą niosły „kaganek oświaty” 😉 Dziękuję!


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


2 Comments

Jankesd · 2 września 2020 at 06:14

Dzień dobry p. Łukaszu jak zawsze bardzo dobry art. na blogu i temat interesujący,ale pozostaje nie dosyt.Co mają zrobić użytkownicy ,którzy nie mają Excela wersji 365 nie wiem ,czy jest tak funkcja w wersji 2019.W szkolnictwie oraz budżetówce nadal rządzi 2010 nie mówiąc już o wersji 2007,gdzie też jeszcze spotkałem w urzędach lub placówkach ,firmach itp.Zwykli użytkownicy w domu mają przeważnie już wersje 2013-2016, chociaż nie do końca .Studenci uczelni technicznych faktycznie mają dostęp do najnowszej wersji, ale to są wyjątki.Odnośnie opracowanego tematu to faktycznie rewelacyjna funkcja w nowej wersji. W starszych wersjach raczej już nie uzupełnią /MS nie opłaca się finansowo /. Trzymam kciuk za nadal prowadzenie pańskiego blogu oraz czekam na informacje na FB dot.prac nad kursem Excela online /na jakim etapie są i czy zmieniły się wstępne założenia co do całości /Pozdrawiam

  Łukasz Pietrzak · 3 września 2020 at 20:12

  No cóż.. oczywiście nie mamy wpływu na to co robi Microsoft 🙂 A piszemy i nagrywamy dla każdego. Wśród naszych czytelników są także osoby posiadające nową wersje.
  Co do kursu. Prace trwają!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy

DASHBOARD W GODZINĘ

PRZEDSPRZEDAŻ KURSU ONLINE