Minuty czytania: 2

UNPIVOT w POWER QUERY

Ten artykuł pokaże Ci jak wykorzystać tzw. UNPIVOT w POWER QUERY, do efektywnej pracy np. z tabelą przestawną. Efektywna praca oznacza, że powinieneś mieć dane w odpowiedniej postaci, czyli bazodanowej.

W takim ujęciu, najczęściej w kolumnach występują atrybuty, bądź kategorie opisujące jakąś pojedynczą wartość liczbową. Niestety, nie zawsze z takimi danymi mamy szczęście pracować. Czasami te atrybuty występują w kolejnych kolumnach razem z wartościami.

Możemy sobie jednak poradzić z taką sytuacją – „odpivotowując” wybrane kolumny, czyniąc z nich atrybuty w kolejnych wierszach. Jeżeli jeszcze nie wiesz o jaką sytuację chodzi – spójrz poniżej.

UNPIVOT w POWER QUERY

Unpivot w Power Query, czyli dokładnie co?

Jednym z głównych zadań Power Query jest przekształcanie danych. Wykorzystamy to narzędzie, aby za pomocą kilku kliknięć osiągnąć cel opisany we wstępie tego wpisu.

Klikamy gdziekolwiek w tabelę z danymi. Aby dane można było pobrać do Power Query, muszą być w formie tabeli strukturalnej lub musimy nazwać obszar danych. Dalej klikamy na wstążce DANE > Z TABELI / ZAKRESU.

Dane w POWER QUERY

Kolejne kroki wykonujesz w edytorze Power Query:

  1. Pozbądź się sum końcowych z kolumny. Zaznacz właściwą kolumnę, a następnie kliknij prawy przycisk myszy i wybierz polecenie „Usuń”.
  2. Pozbądź się sum końcowych z ostatniego wiersza. Na wstążce NARZĘDZIA GŁÓWNIE wybierz USUŃ WIERSZE > USUWANIE KOŃCOWYCH WIERSZY. Wprowadź liczbę końcowych wierszy, których chcesz się pozbyć (w naszym przykładzie 1)
  3. Wypełniamy puste wiersze w kolumnie z latami („Years”). Zaznacz kolumnę, a następnie na wstążce PRZEKSZTAŁĆ kliknij WYPEŁNIJ > W DÓŁ.
  4. Finalnym krokiem jest przestawienie kolumn do wierszy, czyli właśnie unpivot w Power Query. Możesz to zrobić na dwa sposoby.

Unpivot kolumn: sposób 1

Zaznacz kolumny, które mają zostać przerzucone do wierszy. Kliknij prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybierz polecenie ANULUJ PRZESTAWIANIE KOLUMN.

Unpivot kolumn: sposób 2

Zaznacz kolumny, które mają pozostać w wierszach. Klikasz prawym przyciskiem myszy i tym razem wybierasz ANULUJ PRZESTAWIANIE INNYCH KOLUMN. W tym przypadku, niezależnie od tego ile będzie kolumn – wszystkie zostaną „odpivotowane”.

Oczywiście finalnie, tak jak w przypadku innych przekształceń z użyciem POWER QUERY, możesz załadować dane do Excela. Ze wstążki NARZĘDZIA GŁÓWNE, wybierz ZAMKNIJ I ZAŁADUJ DO.


.

Podsumowanie

Unpivot w POWER QUERY, czyli inaczej anulowanie przestawiania kolumn, to kolejna funkcjonalność, która umożliwia Ci szybkie przekształcanie danych. Jeśli trafisz na przypadek, gdzie będziesz musiał przeanalizować dużą ilość danych za pomocą tabeli przestawnej, a dane nie będą odpowiednio dostosowane – będziesz już wiedział co zrobić…

Jeżeli wiedza zawarta w tym artykule i filmie jest dla Ciebie wartościowa – prosimy podziel się nią ze swoimi znajomymi. My się ucieszymy, a Ty będziesz miał szacunek na „socialach” 😉


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *