Minuty czytania: 3

Przycisk opcji na dashboardzie

Istnieje kilka sposobów na wprowadzenie interaktywności do arkuszy Excela. Na przykład – kontrolki formularza. Przycisk opcji jest jedną z nich. W tym wpisie pokażemy Ci jak możesz użyć przycisku opcji w swoich dashboardach.

>

Poniżej znajduje się wersja tekstowa filmu. Więcej poradników w wersji wideo, znajdziesz na naszym kanale na You Tube.


Cześć. Jacek z Excelness.

W dzisiejszej filmie pokażę ci jak stworzyć i wykorzystać kontrolki formularza, a dokładnie przycisk opcji, które będziesz mógł użyć na dashboardzie. Dzięki temu będziesz mógł sprawdzać i analizować różne plany sprzedażowe na kolejny rok.

Wstążka DEWELOPER i kontrolki

Aby móc korzystać z kontrolek formularza musisz mieć na wstążce włączoną zakładkę DEWELOPER. Jeżeli tego nie masz, kliknij prawym przyciskiem myszy na wstążce. Wybierz DOSTOSUJ WSTĄŻKĘ i zaznacz DEWELOPER.

Dodawanie wstążki DEWELOPER

Przejdź teraz na wstążkę DEWELOPER > WSTAW. Masz tam do wyboru różne kontrolki formularza. W dzisiejszym filmie pokażę ci jak wykorzystać przycisk opcji. Rysujesz pierwszy z nich. Zmienimy jego nazwę na Plan nr 1.

Kontrolki formularza - wstawianie przycisku opcji

Taki przycisk musisz oprogramować. Robimy to w następujący sposób. Prawy przycisk myszy na przycisku i wybierz FORMATUJ FORMANT. Musimy tutaj ustalić łącze komórki z którym będzie powiązany nasz przycisk. Chodzi o to, żebyśmy wiedzieli który plan został wybrany. Komórkę łącza ustawię z arkuszem tymczasowym. Powiedzmy, że będzie to komórka H9.

Następnie skopiuję ten element jeszcze trzy razy. Docelowo będę chciał mieć cztery plany. Używam klawiszy CTRL + C i CTRL + V. Teraz odpowiednio poustawiam przyciski. Jednym ze sposobów jest zaznaczenie kontrolek z klawiszem CTRL i poprzesuwanie ich. Jeśli chcemy idealnie poustawiać wszystkie kontrolki, to zaznaczamy je z CTRL i przechodzimy na FORMATOWANIE. Wybieramy opcje: WYRÓWNAJ DO LEWEJ i ROZŁÓŻ W PIONIE.

Przycisk opcji - wyrównywanie

Dzięki temu mamy ładnie ułożone kontrolki. Sprawdźmy jak to działa. Klikając plan numer jeden – w arkuszu tymczasowym, mamy wybraną 1. Klikamy kolejny plan i zmienimy nazwę na: plan numer 2, plan numer 3, plan numer 4. Prawym przyciskiem myszy robimy EDYTUJ TEKST. No i zobaczmy jak to działa…Wszystko działa poprawnie.

Tabela pomocnicza i formuły

Teraz przygotuję pomocniczą tabelę, która będzie mi wstawiać plany przypisane do odpowiednich przycisków. Kopiuje etykiety grup. Wpisuje 4 plany. I dla każdego planu wstawiam moje prognozy sprzedaży. Mam już przygotowane jakieś prognozy, więc je po prostu wkleję.

Tabela pomocnicza Excel

Moim celem będzie pokazanie odpowiedniego planu. Muszę stworzyć formułę, która pobierze mi odpowiednie wartości planu dla wybranej opcji. Wykorzystam do tego funkcje WYSZUKAJ.POZIOMO.

Aby to zrobić jedną formułą, przygotuję tutaj komórki pomocnicze 2, 3, 4, 5 i 6. Są to liczby, które odpowiadają za numer wiersza w tej tabelce. To jest drugi wiersz, trzeci, czwarty, piąty i szósty itd. Wykorzystam to do funkcji. Ma mi wyszukać tę 3. Będę chciał kopiować tę formułę w dół, w związku z powyższym muszę zablokować tutaj wiersz. Ma mi wyszukać w tej tabeli, a więc muszę również muszę zablokować tutaj wiersze. Do numeru wiersza wykorzystam właśnie tę pomocniczą kolumnę, dzięki której będę mógł to zrobić za pomocą jednej formuły. Ostatni parametr – wyszukiwanie dokładne czyli 0. Kopiuję teraz formułę w dół.

=WYSZUKAJ.POZIOMO(H$8;B$8:E$13;G9;0)

Teraz ta tabelka pomocnicza jest tak przygotowana, że wybierając tutaj odpowiedni plan zmieniają mi się te wartości. Wystarczy, że powiąże te komórki z moją przygotowaną tabelą. I skopiuje niżej.

W ten sposób stworzyłem mini dashboard, dzięki któremu będę mógł w fajny i ciekawy sposób analizować różnego rodzaju plany sprzedaży. Dodatkowo mogę ukryć arkusz Temp, dzięki czemu cały raport będzie wyglądał bardziej elegancko.

Przycisk opcji na dashboardzie

Jeżeli podobał ci się film udostępnij go innym W kolejnym pokażę Ci inne wykorzystanie kontrolek formularza. Zatem oglądaj nasze filmy i czytaj nasze artykuły na Excelness.com.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


4 Comments

AS · 12 stycznia 2021 at 17:03

Kurczę! Ale ekstra. W pracy myślą, że znam Excela… A ja znam wyszukaj pionowo i coś tam z tabeli przestawnej… A te wszystkie artykuły to magia! Ale jaka piękna! Z każdego po troszku i faktycznie człowiek czuje pewniej 🙂

    Łukasz Pietrzak · 16 stycznia 2021 at 17:45

    Dzięki 🙂 To dopiero początek…mamy jeszcze trochę „asów w rękawie”. Zostań z nami!

As · 12 stycznia 2021 at 17:30

Jeśli można pierwszy komentarz usunąć to poproszę 😉 jakoś nie mogę edytować ani usunąć:)
Pozdrawiam

    Łukasz Pietrzak · 16 stycznia 2021 at 17:47

    Zrobione!

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *