Jak stworzyć nowoczesny wykres kołowy
Zazwyczaj istnieją lepsze sposoby na pokazanie danych niż wykres kołowy. Jak pisze Stephen Few – „Save the pies for dessert” 🙂 Jednak czasami, przy niewielkiej ilości kategorii, gdy chcesz pokazać udział każdej z nich w całości – taki wykres będzie jak najbardziej na miejscu.
Na przykład jeśli tworzysz prezentację – użycie nowocześnie wyglądającego wykresu kołowego może uatrakcyjnić Twoje slajdy. W tym artykule i filmie pokażemy Ci jak stworzyć taki wykres kołowy 3D.
Wykres kołowy 3D: przygotowanie
Zacznijmy od przygotowania danych. W naszym przykładzie będzie to struktura portfela inwestycyjnego. Kolejne kroki będą wyglądały następująco:
- Po pierwsze, zaznacz dane, które chcesz przedstawić na wykresie. Przejdź do menu WSTAWIANIE i w sekcji wykresy wybierz WYKRES KOŁOWY TRÓJWYMIAROWY.
- Następnie, dostosuj strukturę kolorów, tak aby odpowiadały Twojemu przekazowi. Przejdź na menu PROJEKTOWANIE i wybierz odpowiedni wariant z menu ZMIEŃ KOLORY.
- Teraz, kliknij plus w prawym górnym rogu wykresu (elementy wykresu) i wybierz ETYKIETY DANYCH > WIĘCEJ OPCJI. Zaznacz WARTOŚĆ PROCENTOWA i NAZWA KATEGORII, jednocześnie usuwając WARTOŚĆ.
- Możesz dostosować tytuł wykresu i usunąć legendę. Nie będzie nam już potrzebna, skoro dodaliśmy nazwy kategorii w poprzednim kroku.

Tak przygotowany wstępnie wykres, możemy uatrakcyjnić wprowadzając kolejne modyfikacje.

Wykres kołowy 3D: dodawanie efektów
Teraz przekształcimy nasz wykres, dodając efekty które m.in. podkreślą efekt trójwymiarowości.
- Zaznacz OBSZAR KREŚLENIA > EFEKTY i w polu USTAWIENIA WOKÓŁ OSI X wpisz 210%.
- Ponownie, zaznacz serię danych i przejdź na EFEKTY > FORMAT 3D, a następnie wybierz GÓRNY SKOS > ZAOKRĄGLENIE. Dobierz odpowiednią szerokość i wysokość, tak aby odpowiadały Ci wizualnie. W naszym przykładzie ta wartość to 500. Dokładnie takie same kroki wykonaj dla DOLNEGO SKOSU.

- Zaznacz serię danych i przejdź do opcji ROZSUNIĘCIE WYKRESU KOŁOWEGO. Ustaw wartość na około 12%-13%.
- Mając zaznaczoną serię danych, przejdź na menu EFEKTY. Rozwiń menu CIEŃ i wybierz USTAWIENIA WSTĘPNE > ZEWNĘTRZNY > W DÓŁ.
- Ustaw przezroczystość cienia na 75%. Zwiększ rozmycie do 10, a odległość cienia na około 25. Na koniec kąt nachylenia na 120.
- Kolejnym krokiem jest zmiana materiału z jakiego zbudowany jest nasz wykres. Zrobisz to w menu EFEKTY > FORMAT 3D > MATERIAŁ. W naszym przykładzie wybraliśmy plastik.
- Na koniec kilka prac, które lepiej zaprezentują cały wykres w arkuszu lub na slajdzie. Zaznacz wykres i z menu WYPEŁNIENIE I LINIA > OBRAMOWANIE wybierz ZAOKRĄGLONE ROGI. Teraz, mając zaznaczony wykres, przejdź na menu EFEKTY i wybierz cień dla całego wykresu (np. prawy dolny)

Podsumowanie
Jak widzisz wystarczy kilka niezbyt skomplikowanych zabiegów, by zamienić zwykły wykres w coś znacznie bardziej atrakcyjnego. Oczywiście to czy powyższy przykład Ci się podoba czy nie, to rzecz gustu. Jednak wykorzystując powyższe techniki, jesteś w stanie stworzyć coś co będzie atrakcyjne dla Ciebie i odbiorców Twoich danych.
Jeśli artykuł i film uznasz za wartościowe – proszę podziel się nimi w swoich mediach społecznościowych. W ten sposób dasz nam znać, że to co robimy, jest dla Ciebie pożyteczne.
2 Comments
Jankesd · 4 sierpnia 2020 at 14:33
Dzień dobry bardzo dobry art.Wszystko wyłożone na tacy jak zawsze i tak powinny być pisane art.Jak dla mnie po prostu rewelacja.Dobra podstawa do tworzenia wykresu kołowego.Może w przyszłości pojawi się cały cykl art. dot, wykresów w Excelu od A do Z omawiające wszystkie aspekty tworzenia z dobrymi radami jak również jakie są wady poszczególnych wykresów.Przydałby się w pdf taki mini poradnik o wykresach dla wszystkich bez względu na posiadaną wiedzę, takie małe ABC wykresów.
Łukasz Pietrzak · 4 sierpnia 2020 at 18:34
Dziękuję. O różnych typach wykresów i podstawowym zastosowaniu można poczytać w tym artykule: https://excelness.com/blog/rodzaje-wykresow-poznaj-zrozum-zastosuj/ Poza nim na blogu jest jeszcze sporo innych, omawiających różne (ciekawe) wykresy. Pozdrawiam 🙂