Minuty czytania: 3

Jak stworzyć nowoczesny wykres kołowy

Zazwyczaj istnieją lepsze sposoby na pokazanie danych niż wykres kołowy. Jak pisze Stephen Few – „Save the pies for dessert” 🙂 Jednak czasami, przy niewielkiej ilości kategorii, gdy chcesz pokazać udział każdej z nich w całości – taki wykres będzie jak najbardziej na miejscu.

Na przykład jeśli tworzysz prezentację – użycie nowocześnie wyglądającego wykresu kołowego może uatrakcyjnić Twoje slajdy. W tym artykule i filmie pokażemy Ci jak stworzyć taki wykres kołowy 3D.

Wykres kołowy 3D: przygotowanie

Zacznijmy od przygotowania danych. W naszym przykładzie będzie to struktura portfela inwestycyjnego. Kolejne kroki będą wyglądały następująco:

 1. Po pierwsze, zaznacz dane, które chcesz przedstawić na wykresie. Przejdź do menu WSTAWIANIE i w sekcji wykresy wybierz WYKRES KOŁOWY TRÓJWYMIAROWY.
 2. Następnie, dostosuj strukturę kolorów, tak aby odpowiadały Twojemu przekazowi. Przejdź na menu PROJEKTOWANIE i wybierz odpowiedni wariant z menu ZMIEŃ KOLORY.
 3. Teraz, kliknij plus w prawym górnym rogu wykresu (elementy wykresu) i wybierz ETYKIETY DANYCH > WIĘCEJ OPCJI. Zaznacz WARTOŚĆ PROCENTOWA i NAZWA KATEGORII, jednocześnie usuwając WARTOŚĆ.
 4. Możesz dostosować tytuł wykresu i usunąć legendę. Nie będzie nam już potrzebna, skoro dodaliśmy nazwy kategorii w poprzednim kroku.
Dodawanie elementów wykresu

Tak przygotowany wstępnie wykres, możemy uatrakcyjnić wprowadzając kolejne modyfikacje.

Wykres kołowy 3D: dodawanie efektów

Teraz przekształcimy nasz wykres, dodając efekty które m.in. podkreślą efekt trójwymiarowości.

 1. Zaznacz OBSZAR KREŚLENIA > EFEKTY i w polu USTAWIENIA WOKÓŁ OSI X wpisz 210%.
 2. Ponownie, zaznacz serię danych i przejdź na EFEKTY > FORMAT 3D, a następnie wybierz GÓRNY SKOS > ZAOKRĄGLENIE. Dobierz odpowiednią szerokość i wysokość, tak aby odpowiadały Ci wizualnie. W naszym przykładzie ta wartość to 500. Dokładnie takie same kroki wykonaj dla DOLNEGO SKOSU.
Formatowanie serii danych wykresu kołowego

 1. Zaznacz serię danych i przejdź do opcji ROZSUNIĘCIE WYKRESU KOŁOWEGO. Ustaw wartość na około 12%-13%.
 2. Mając zaznaczoną serię danych, przejdź na menu EFEKTY. Rozwiń menu CIEŃ i wybierz USTAWIENIA WSTĘPNE > ZEWNĘTRZNY > W DÓŁ.
 3. Ustaw przezroczystość cienia na 75%. Zwiększ rozmycie do 10, a odległość cienia na około 25. Na koniec kąt nachylenia na 120.
 4. Kolejnym krokiem jest zmiana materiału z jakiego zbudowany jest nasz wykres. Zrobisz to w menu EFEKTY > FORMAT 3D > MATERIAŁ. W naszym przykładzie wybraliśmy plastik.
 5. Na koniec kilka prac, które lepiej zaprezentują cały wykres w arkuszu lub na slajdzie. Zaznacz wykres i z menu WYPEŁNIENIE I LINIA > OBRAMOWANIE wybierz ZAOKRĄGLONE ROGI. Teraz, mając zaznaczony wykres, przejdź na menu EFEKTY i wybierz cień dla całego wykresu (np. prawy dolny)
Nowoczesny wykres kołowy 3D - struktura portfela inwestycyjnego

.

Podsumowanie

Jak widzisz wystarczy kilka niezbyt skomplikowanych zabiegów, by zamienić zwykły wykres w coś znacznie bardziej atrakcyjnego. Oczywiście to czy powyższy przykład Ci się podoba czy nie, to rzecz gustu. Jednak wykorzystując powyższe techniki, jesteś w stanie stworzyć coś co będzie atrakcyjne dla Ciebie i odbiorców Twoich danych.

Jeśli artykuł i film uznasz za wartościowe – proszę podziel się nimi w swoich mediach społecznościowych. W ten sposób dasz nam znać, że to co robimy, jest dla Ciebie pożyteczne.


2 Comments

Jankesd · 4 sierpnia 2020 at 14:33

Dzień dobry bardzo dobry art.Wszystko wyłożone na tacy jak zawsze i tak powinny być pisane art.Jak dla mnie po prostu rewelacja.Dobra podstawa do tworzenia wykresu kołowego.Może w przyszłości pojawi się cały cykl art. dot, wykresów w Excelu od A do Z omawiające wszystkie aspekty tworzenia z dobrymi radami jak również jakie są wady poszczególnych wykresów.Przydałby się w pdf taki mini poradnik o wykresach dla wszystkich bez względu na posiadaną wiedzę, takie małe ABC wykresów.

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *