Minuty czytania: 3

Funkcja TEKST, czyli jak wyświetlić liczby w innych formatach

Funkcja TEKST pozwoli Ci wyświetlić liczby w innym, wybranym przez Ciebie formacie. Co szczególnie interesujące i przydatne – możesz połączyć tekst z wartością walutową lub datą w innej komórce i wyświetlić obie wartości we właściwych formatach.

Funkcja TEKST - napis text

Co daje nam funkcja TEKST?

Najkrócej mówiąc, funkcja zamienia wartości liczbowe na tekst lub inny format (np. datę) Ta właściwość ma swoje wady i zalety.

Wada oczywiście polega na tym, że jeśli zamienisz liczbę na tekst – to nie będziesz mógł już na niej dokonywać obliczeń. Dlatego z reguły, funkcję wprowadzamy w osobnej komórce i odwołujemy się do wartości liczbowej podając ją jako argument.

Z drugiej strony, możesz potrzebować powyższej właściwości przy funkcjach wyszukujących. Przykładowo dość popularnym błędem przy stosowaniu funkcji WYSZUKAJ.PIONOWO jest niezgodność formatów w danych wyszukiwanych i będących szukanymi. Mówiąc prościej – na przykład szukasz id produktu, który jest liczbą w danych gdzie występuje jako tekst. Zobacz jak to wygląda poniżej. Łatwo o pomyłkę – prawda?

Liczba jako tekst i jako wartość

I tu z pomocą przychodzi funkcja TEKST, dzięki której zamienisz liczby na tekst i wyeliminujesz błąd wyszukiwania.

Składnia, czyli jak używać TEKST?

Funkcja TEKST ma tylko dwa argumenty. Składnia wygląda następująco:

=TEKST(wartość;format_tekst)

Co one oznaczają?

  • wartość – to po prostu liczba wskazana z komórki lub wpisana ręcznie (pamiętaj, że daty to tak naprawdę liczby w Excelu)
  • format_tekst – to format w jakim chcesz wyświetlić daną liczbę

Teraz pewnie zapytasz mnie albo sam siebie: „no dobra…ale skąd mam wiedzieć jaki to ma być format i co mam wpisać?”. Na szczęście to nie jest skomplikowane.

Wystarczy, że wywołasz menu formatowania komórek (skrót CTRL + 1), a zyskasz dostęp do dowolnego formatu jakiego zechcesz użyć. Przykłady znajdziesz poniżej.

Menu formatowania komórek - daty

Przykłady użycia

Pokaże Ci dwa dość popularne przykłady użycia funkcji TEKST.

Przykład 1: zmiana sposobu wyświetlania daty

Powiedzmy, że w komórkach masz daty zapisane standardowo, w formacie: RRRR-MM-DD (przykładowo w komórce A2 masz: 2021-03-01) Chciałbyś, odwołując się do wybranych komórek wyświetlić tę datę jako: „1 marzec 2021”. Excel jeszcze nie odmienia przez przypadki 😉 Do dzieła!

=TEKST(A2;"d mmmm rrrr")

Jak widzisz argumenty związane z formatem tekstu zapisujemy w cudzysłowie. Literka „d” to oczywiście dzień, „mmmm” – to pełna nazwa miesiąca, a „rrrr” roku. Pokombinuj z mniejszą i większą ilością liter dla uzyskania innych efektów.

Przykład 2: łączenie tekstu z wartością w walucie

Nie wiem jak u Ciebie w pracy, ale mnie zdarzało się analizować wykonanie budżetów. Oczywiście jednym z podstawowych zadań jest porównywanie wykonania z planem. Powiedzmy, że masz taką formułę w komórce C2, która sprawdza procentowe wykonanie budżetu. Chciałbyś, aby w Twoim raporcie oprócz wartości % pokazywał się w jednej komórce tekst typu: „Budżet został zrealizowany w … %”

Ustaw się w wybranej komórce i wpisz:

="Budżet został zrealizowany w "&TEKST(C2;"0,0%")

Zaraz po znaku „=” mamy oczywiście tekst. Potem znak łączenia „&”, który zastępuje funkcję ZŁĄCZ.TEKSTY. Na końcu łączymy to z funkcją TEKST, gdzie jako format wpisałem „0,0%”.

Skąd wiedziałem, że właśnie tak należy to zapisać? No właśnie dzięki menu formatowania komórek. Najpierw formatuję liczbę w wybrany przez siebie sposób, a następnie odczytuję jej format z kategorii NIESTANDARDOWE.

Menu formatowania komórek - procenty

Czy chcesz bezpłatny test z Excela?


Podsumowanie

Jak widzisz funkcja TEKST jest bardzo przydatna i powinna znaleźć się w Twoim „arsenale”. Nie tylko poradzisz sobie dzięki niej z problemem wyszukiwania, ale stworzysz odpowiednie komunikaty we właściwych formatach. Ta funkcjonalność jest także bardzo przydatna, gdy tworzysz dashboardy.

Jeżeli znasz inne, ciekaw sposoby wykorzystania tej funkcji – podziel się z nami w komentarzu.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *