fbpx
Minuty czytania: 4

Jak pobrać dane z internetu za pomocą Excel Power Query

Excel Power Query pozwoli Ci na automatyczne pobieranie danych z internetu wprost do arkusza. Jeżeli do tej pory kopiowałeś i wklejałeś te dane to jest lepszy, bo automatyczny sposób. Wystarczy raz ustawić połączenie i pozwolić Excelowi zrobić robotę. Zobacz jak.

Excel Power Query: połącz się ze stroną www

Wyobraź sobie, że prowadzisz sklep internetowy z produktami, które importujesz z zagranicy. Oprócz sprzedaży w Polsce, zdarza Ci się sprzedawać również za granicę. W takiej działalności ceny towarów wyrażone w różnych walutach są podstawą zarządzania sprzedażą.

W jaki sposób codziennie pobierać aktualne kursy walut i zarządzać na tej podstawie sprzedażą? Ręczne kopiowanie i wklejanie wartości do arkuszy jest czasochłonne i nieefektywne. Wykorzystamy narzędzie Power Query Excela, aby połączyć się ze stroną NBP, z oficjalnymi kursami walut.

Oto co musisz zrobić:

Jak pobrać dane z internetu za pomocą Excel Power Query

 • Przejdź na wstążkę DANE i z sekcji POBIERANIE I PRZEKSZTAŁCANIE DANYCH, wybierz POBIERZ DANE i Z SIECI WEB.
 • W okienku Z SIECI WEB wklej adres url strony, która zawiera interesujące Cię dane i kliknij OK. W tym przypadku, będzie to strona z notowaniami kursów walut NBP.
 • Z NAWIGATORA wybierz tabelę, która zawiera interesujące Ciebie dane. W naszym przypadku, to „Table 0”
 • Jeżeli nie chcesz przekształcać w żaden sposób danych zawartych w tej tabeli, wybierz przycisk ZAŁADUJ. My potrzebujemy przekształcić nasze kursy walut, ponieważ czasami są one wyrażone w jedności (np. 1 USD), a czasami w większej jednostce (np. 100 JPY) Dlatego wybieramy opcję PRZEKSZTAŁĆ DANE.
Nawigator Power Query

Przekształcanie danych w Power Query

Uruchomimy edytor Power Query, w którym będziemy mogli przekształcić nasze dane do odpowiadającej nam postaci.

Musimy sprowadzić wszystkie kursy do tego samego mianownika, czyli do jedności. Aby to zrobić, należy oczywiście podzielić średni kurs przez podane jednostki. Problem w tym, że obok jednostki mam podany kod waluty, czyli tekst np. 1 EUR. Dlatego też, musimy rozdzielić jednostkę wyrażoną liczbowo od kodu wyrażonego tekstem. Użyjesz narzędzia podobnego do TEKST JAKO KOLUMNY, z Excela.

 • Zaznacz kolumnę „Kod waluty” i wybierz opcję PODZIEL KOLUMNY > WG OGRANICZNIKA. Znajdziesz ją na wstążce STRONA GŁÓWNA.
 • Excel domyślił się, że w tym przypadku ogranicznikiem jest SPACJA, więc pozostaje Ci zatwierdzić domyślny wybór.
 • Powstały dwie kolumny. Jedną z nich – z jednostkami – wykorzystasz do dalszych obliczeń.
Power Query - podział kolumn wg ogranicznika

 • Ze wstążki DODAJ KOLUMNĘ, wybierz opcję KOLUMNA NIESTANDARDOWA.
 • W okienku dialogowym wprowadź swoją nazwę nowej kolumny, oraz ustawiając się w polu FORMUŁA KOLUMNY NIESTANDARDOWEJ kliknij dwukrotnie na kolumnę z kursem średnim, wprowadź znak dzielenia i ponownie dwuklik na kolumnie z jednostką waluty.
=[Kurs średni]/[Kod waluty.1]
 • Możesz już usunąć dwie kolumny, które wykorzystałeś do obliczenia jednostkowego kursu. Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz USUŃ KOLUMNY.
 • Teraz załaduj obrobione dane do arkusza. Przejdź na STRONĘ GŁÓWNĄ i wybierz opcję ZAMKNIJ I ZAŁADUJ DO…
Power Query - kolumna niestandardowa

Jak zautomatyzować pracę na pobieranych danych

Po wybraniu docelowego miejsca, gdzie mają się pojawić Twoje dane możesz ustawić opcję automatycznego odświeżania. Dzięki temu, nie będziesz musiał się martwić o aktualność danych.

Zaznacz tabelę z danymi i po prawej stronie zobaczysz Twoje zapytanie Power Query. Kliknij na nie prawym przyciskiem myszy i wybierz WŁAŚCIWOŚCI. Teraz w polu ODŚWIEŻ CO – ustaw wybrany interwał w minutach. Od teraz dane będą pobierane automatycznie we wskazanych przez Ciebie odstępach czasu.

Samo pobranie danych to nie wszystko. Możesz je wykorzystać, aby pokazywać ceny produktów w przeliczeniu na wartość w różnych walutach.

Stwórz listę rozwijaną z oznaczeniem symboli poszczególnych walut. Teraz dla wybranej z listy rozwijanej waluty, pobierzemy odpowiedni kurs waluty z naszej tabeli z kursami walut. W tym celu wykorzystaj funkcję WYSZUKAJ PIONOWO.

W kolejnym kroku wystarczy, że podzielisz cenę towaru w zł, przez komórkę w której znajduje się kurs wybranej aktualnie waluty.

Możesz jeszcze stworzyć formułę, która obok przeliczonej wartości będzie wyświetlała także symbol waluty. Aby, to osiągnąć pobierz symbol waluty na podstawie komórki w której wybierana jest waluta danego kraju. Ponownie, wykorzystaj funkcję WYSZUKAJ PIONOWO.

Następnie zmodyfikuj formułę przeliczającą wartość produktu w zł do wybranej waluty w taki sposób (tekst w cudzysłowie oczywiście musisz zastąpić odpowiednim adresem komórki):

=ZAOKR("komórka z wartością w PLN"/"komórka z kursem";2)& " " &"komórka z symbolem waluty"

Efekt końcowy, powinien wyglądać tak:

Tabela z danymi - przeliczenia wg kursów walut


.

Podsumowanie

Jak widzisz pobieranie danych z internetu, z wykorzystaniem Power Query może znacząco przyspieszyć Twoją pracę. Co więcej, zyskujesz możliwość analizowania danych – w zasadzie online.

Mam do Ciebie prośbę – jeśli uważasz ten artykuł za wartościowy – udostępnij go proszę na swoim Facebooku. Kliknij na ikonę FB, poniżej.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *