fbpx
Minuty czytania: 2

Co to jest Excel i czy warto się go uczyć?

Co to jest Excel i czy warto się go uczyć?

Jeśli zadajesz sobie pytania: „Co to jest Excel?” albo „Czy warto się go uczyć?” – to muszę Ci powiedzieć, że są to pytania retoryczne. Dzisiaj znajomość Excela na minimum podstawowym poziomie, to jak znajomość obsługi poczty czy ksero. To narzędzie takie, jak każde inne. No dobra…nie jak każde inne. Fajniejsze 😉

Tsunami danych

Żyjemy w czasach, w których produkujemy ogromne ilości danych. Mówi się nawet, że dane są surowcem XXI wieku. Co ważniejsze, coraz więcej firm w Polsce zdaje sobie z tego sprawę. Te dane ktoś musi zebrać. Przetworzyć. Uporządkować. Przeanalizować. Wyciągnąć wnioski.

Czy Excel jest najlepszym narzędziem do tego typu zadań? To pewnie temat na osobny artykuł. Ale dwa fakty są niepodważalne. Po pierwsze, Excel jest powszechnie dostępny w (prawie) każdej firmie. Po drugie, jest to narzędzie bardzo elastyczne.

Co to jest Excel? Narzędzie nie tylko dla programistów!

Po jednym z moich szkoleń, podszedł do mnie uczestnik i powiedział: „Ten Excel to jest w sumie jak programowanie”. 

Po części to prawda. Niektóre funkcje wymagają umiejętności specyficznego myślenia – powiedzmy algorytmicznego. Ale nie musisz być komputerowym guru, żeby:

Na szkoleniach najfajniejsze są właśnie takie momenty, w których uczestnicy dowiadują się o potencjalnie prostych narzędziach, skrótach czy funkcjonalnościach. Wtedy padają hasła typu: „O jaaa, gdybym to wiedziała wcześniej…”, „Wow! A ja się tak męczyłem na piechotę”

Excel w pracy, w domu i w szkole

W pracy – to sprawa oczywista.

W domu? Prowadzisz budżet domowy? Liczyłeś czy bardziej opłaca się wziąć kredyt hipoteczny w banku X czy Y? A może jesteś fanem piłki nożnej i analizujesz wyniki zespołów w swojej ulubionej lidze? Zastosowań jest mnóstwo. Im więcej będziesz wiedział, tym łatwiej dostrzeżesz zastosowanie nowo nabytej wiedzy w codziennym życiu.

Szkoła. Być może analizę regresji liniowej za pomocą metody najmniejszych kwadratów można zrobić w innych narzędziach albo w zeszycie. Ale skoro możesz szlifować narzędzie, którego potem będziesz używał w życiu zawodowym… Oczywiście Excela doceniają studenci ekonomii, finansów czy statystyki. Ale i przyszły socjolog, który będzie musiał przeanalizować i zaprezentować wyniki badań z pewnością doceni funkcjonalność programu.

Słowem – Excel dla każdego i wszędzie. Brzmi jak hasło propagandowe 😉


Chcesz darmowy test z Excela?


Zrób to dla siebie

Nie będę Cię okłamywał. Jestem „skażony” Excelem. Uwielbiam Excela. Korzystam z tego programu zawodowo i prywatnie. Nie jestem obiektywny. Ale właśnie dlatego mam silną wewnętrzną motywację do przekonywania innych, żeby czerpali z tego narzędzia ile tylko się da.

Jeżeli do tej pory się wahałeś czy warto, albo brakowało Ci wskazówek czy odpowiednich treści – to nareszcie jesteś we właściwym miejscu!


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *