Minuty czytania: 4

Solver, czyli cichy bohater optymalizacji

Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś się jak maksymalnie wykorzystać ograniczone zasoby, to ten artykuł jest zdecydowanie dla Ciebie! Odpowiedzią może być fantastyczne i jednocześnie rzadko wykorzystywane narzędzie Excela – SOLVER.

Bez względu na to, czy chodzi budżet, materiały do produkcji czy zasoby ludzkie – wyzwanie może być podobne. Jakie decyzje podjąć, aby przy ograniczonych zasobach i określonych warunkach – osiągnąć jak największą korzyść.

Solver, czyli co?

Dodatek Solver to narzędzie do optymalizacji. Mówiąc konkretniej, do poszukiwania maksymalnej, bądź minimalnej wartości – przy określonych warunkach i ograniczeniach.

W praktyce wygląda to tak, że podajesz jakiś cel (wpisujesz wartość w tzw. komórce celu). Celem może być np. maksymalizacja zysku, przychodu, ale też minimalizacja środków niezbędnych do wyprodukowania X produktów. Dodatkowo, podajesz zmienne czy też limity / ograniczenia jakim ten cel podlega. Zadaniem Solvera jest takie dopasowanie tych zmiennych, aby spełnić podane przez Ciebie limity, jednocześnie maksymalizując lub minimalizując podany przez Ciebie cel.

Aby wszystko stało się zupełnie jasne, jak zwykle przećwiczymy to na konkretnym przykładzie.

Optymalizacja budżetu reklamowego z użyciem dodatku Solver

W przykładzie wykorzystamy temat optymalnej alokacji kosztów na reklamę. Załóżmy taką sytuację: jesteś szefem marketingu i Twoim zadaniem jest wybrać najlepsze kanały reklamy, mając do dyspozycji określony budżet. Dodatkowo, masz pewne ograniczenia:

  • nie chcesz reklamować się na więcej niż 5 kanałach jednocześnie,
  • jeśli wybierzesz reklamę w Google to równocześnie musisz skorzystać z kanału e-mail,
  • jeśli wybierzesz kanał Facebook to nie możesz wybrać kanału Instagram,
  • musisz wybrać tylko jeden kanał radiowy i tylko jeden kanał telewizyjny.

Jeśli jesteś ekspertem od online marketingu i te warunki wydają Ci się dziwne – wybacz 🙂 Chodzi o przykładowe pokazanie jak skorzystać z narzędzia, a same parametry i ograniczenia będziesz mógł dobrać w dowolny sposób.

Wszyscy lubimy podejmować decyzje w oparciu o fakty. Ty także dysponujesz pewnymi danymi, które pokazują koszt reklamy w danym kanale oraz szacowaną ilość odsłon na 1000 wyświetleń.

Optymalizacja budżetu reklamowego z użyciem dodatku SOLVER Excela

Dysponujesz budżetem na poziomie 3000 zł. Jakich wyborów powinieneś dokonać, aby liczba wyświetleń była maksymalna?

Odpowiedź na to pytanie bez użycia odpowiedniego narzędzia, skazuje Cię na wielokrotne testowanie różnych kombinacji, czyli metodę prób i błędów. Nawet jeśli byłbyś w stanie zrobić to ręcznie, to jest dość mało prawdopodobne że będziesz wystarczająco wytrwały, aby znaleźć najlepsze rozwiązanie. Dlatego jako doświadczony użytkownik Excela – użyjesz Solvera, który takie zadanie rozwiąże w kilka sekund 🙂

Jak zdefiniować warunki w Solverze

Wyboru danego kanału będziemy dokonywać za pomocą jedynki i zera – wprowadzając odpowiednie wartości w kolejnych komórkach przy nazwie danego kanału.

To co musimy teraz zrobić, to zapisać podane wyżej ograniczenia w „języku” zrozumiałym dla Excela i Solvera, czyli za pomocą formuł. Do dzieła!

  1. Jedna reklama w radio i jedna w TV.

Oznacza to, że suma dwóch komórek przy kanałach TV musi się równać jeden. I podobnie w przypadku radia – suma komórek przy obu kanałach radiowych musi równa się 1. Możemy to zapisać po prostu jako zwykłą formułę, dodającą do siebie dwie komórki:

=D5+D6
  1. Jeśli wybierzemy kanał Google to musimy również wybrać e-mail.

Takie ograniczenie zapiszemy jako: wybór dla Google powinien być mniejszy lub równy od wyboru dla e-maila, czyli:

=D7<=D11

Logika jest następująca – jeżeli nie wybierzemy Googla (wartość 0) to kanał e-mail możemy, ale nie musimy wybrać (0 albo 1) Natomiast jeżeli wybierzemy Google (1), to aby równanie było prawdziwe – przy kanale e-mail – również powinno pojawić się 1.

  1. Jeżeli Facebook to nie Instagram.

Oznacza to że suma wartości przy kanale Facebook i kanale Intagram – musi być większa bądź równa 1. Zapiszemy to jako:

=D4+D10<=1

Mamy już zdefiniowane wszystkie ograniczenia. Znamy budżet, który wynosi 3000 zł oraz przyjęliśmy, że chcemy się reklamować w 5 kanałach. Czas zaprząc Solvera do pracy!

Dodatek Solver w praktyce

Uruchom dodatek Solver. Znajdziesz go na wstążce DANE w sekcji ANALIZA. Jeśli go tam nie widzisz – musisz go najpierw włączyć dodatkach (PLIK > OPCJE > DODATKI).

Po uruchomieniu, pojawi się okno, w którym będziesz musiał powpisywać wszystkie konieczne warunki (wskazać komórki, w których te warunki definiowałeś)

Wiemy, że naszym celem jest znalezienie maksymalnej ilości odsłon. A zatem naszą komórką celu będzie C13, która ma zostać zmaksymalizowana.

Nasze zmienne to kanały reklamy, gdzie Solver będzie wstawiał wartości 0 lub 1, dobierając kanały tak, aby zrealizować powyższy cel.

W kolejnym kroku definiujemy warunki i ograniczenia. Musimy m.in. „powiedzieć Excelowi”, żeby w komórkach przy kanałach reklam wstawiał zera i jedynki. W tym celu klikamy DODAJ i zaznaczając odpowiedni zakres komórek, wybieramy w kolejnym polu wartość BIN (od binary), czyli wartości zerojedynkowe.

Kolejnym ograniczenia zapiszemy jak na poniższym screenie. Myślę, że będzie dla Ciebie jasne, że to zdefiniowanie warunków, które wcześniej zapisywaliśmy w postaci formuł w arkuszu.

Parametry dodatku Solver

Mamy zdefiniowane wszystkie parametry. Nie pozostaje nic innego jak kliknąć przycisk ROZWIĄŻ.

Solver podał, że wybierając takie kanały jak: Facebook, Radio1, TV1 i e-mail możemy liczyć na 1975 odsłony, przy koszcie reklamy 3000 zł. Teraz możesz eksperymentować – zmieniając budżet, czy inaczej definiując ograniczenia – aby szybko sprawdzać zupełnie nowe scenariusze. Za każdym razem możesz liczyć na optymalne rozwiązanie.


.

Podsumowanie

Jestem ciekawy czy używałeś do tej pory Solvera? Daj znać w komentarzu.

Jeśli nie, to mam nadzieję, że ten artykuł pozwoli Ci wykorzystać to narzędzie do rozwiązywania Twoich problemów z optymalizacją zasobów.

Na koniec mam do Ciebie prośbę – skopiuj link do tego artykułu i podziel się nim w swoich mediach społecznościowych. Być może komuś jeszcze pomożesz. A dla nas to będzie dowód, że tworzymy przydatne i wartościowe treści.


1 Comment

Jarek · 8 marca 2022 at 12:37

„Musisz wybrać tylko jeden kanał radiowy i tylko jeden kanał telewizyjny.” Jak dla mnie nie ma konieczności wybierania ich a jedynie nie można wybrać obu telewizji jednocześnie (analogicznie radio). W warunkach zmieni się na suma mniejsza równa 1 a rozwiązanie Facebook, Google i e-mail). Trzy kanały 2100 odsłon i tylko 2950 kosztów 🙂

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *