Minuty czytania: 3

Odchylenie standardowe w Excelu

Odchylenie standardowe to jedna z podstawowych miar statystycznych, która pomoże Ci lepiej zrozumieć analizowane przez Ciebie dane. Na pewno często liczysz średnią arytmetyczną. Interpretacja wyników z samej średniej może być (i często jest) niewystarczająca. Odchylenie standardowe „poinformuje” Cię jak zmieniają się wyniki, wokół tej średniej. A to może mieć kluczowe znaczenie dla dalszych obliczeń i wniosków.

Średnia, średniej nierówna

Mamy taką sytuację. Prowadzimy miesięczny rejestr wydatków na hobby dla kilku osób. W kolejnych kolumnach umieścimy miesiące, w których odnotujemy wydatki. Na końcu możemy oczywiście podsumować wydatki roczne.

Jednym z najprostszych sposobów na sumowanie jest zaznaczenie danych oraz pustej komórki po prawej stronie, gdzie mamy umieścić wynik. Teraz użyj skrótu klawiszowego ALT + =.

Sumowanie danych w tabeli

Po podsumowaniu zobaczysz, że każda z osób wydała 4 200 zł. Jednak w tabeli widzimy, że każda osoba inaczej wydawała te pieniądze w poszczególnych miesiącach. Suma nie jest zatem wystarczającą miarą, aby opisać nasze dane.

Pierwszą podstawową miarą jakiej możemy użyć jest średnia arytmetyczna. Jej użycie pozwoli nam sprawdzić jak średnio, w każdym miesiącu wyglądały wydatki każdej osoby. 

Średnia arytmetyczna z wyników

W wyniku widzimy, że każda osoba wydawała średnio w miesiącu 350 zł na swoje hobby. Jeśli przyjrzysz się danym, to znowu okazuje się, że ta miara nie jest wystarczająca, aby opisać różnorodność wydatków w poszczególnych miesiącach. Za chwilę okaże się że jedna średnia „nie równa” innej średniej.

Odchylenie standardowe

Zobacz, że Ania w każdym miesiącu wydawała bardzo podobnie. Kasia przez pierwsze pół roku nie wydała nawet złotówki, natomiast później wydawała bardzo dużo. Z kolei u Tomka bywało różnie. Czasami nie wydał nic, czasami 700 zł, a czasami jego wydatki były bliskiej średniej. 

Aby opisać tego typu rozbieżności możesz użyć odchylenia standardowego. Ta miara pokaże jak wydatki w poszczególnych miesiącach, przeciętnie różniły się od średniej arytmetycznej.

Excel oczywiście ma wbudowanych wiele funkcji statystycznych, w tym funkcję odchylenia standardowego:

=ODCH.STAND.POPUL(zakres komórek)

W przypadku naszych danych, otrzymamy następujące wyniki:

  • Ania 50 zł
  • Kasia 350 zł
  • Tomek 189,30 zł

Jak je interpretować?

Odchylenie standardowe w Excelu

Możemy powiedzieć, że średnie wydatki na hobby Ani w poszczególnych miesiącach różniły się od średniej arytmetycznej przeciętnie o 50 zł. Za to w przypadku Kasi, było to aż 350 zł.

Zatem, im mniejsza wartość odchylenia standardowego tym wydatki w poszczególnych miesiącach są bardziej zbliżone do średniej. Większe odchylenie standardowe, oznacza że wydatki w poszczególnych miesiącach bardziej odbiegają od średniej arytmetycznej. 


.

Podsumowanie

Dzięki zastosowaniu odchylenia standardowego możesz w łatwy sposób określić czy Twoje dane są stabilne czy zmienne. To może mieć duże znaczenie dla interpretacji wyników.

Przykładowo, jeżeli masz dwie grupy pracowników i w każdej z grup średnia ocen wynosi 3, to czy tylko na tej podstawie możesz powiedzieć, że obie grupy są do siebie podobne? Zastosowanie odchylenia, powie Ci znacznie więcej.

Jeśli wiedza zawarta w tym artykule i filmie okazała się dla Ciebie przydatna – udostępnij go proszę w swoich mediach społecznościowych. Kliknij na ikonę, poniżej.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *