Minuty czytania: 3

Miej swój styl! Czyli jak wykorzystać style komórek

Style komórek. Używasz? Nie? A szkoda. Dzięki zastosowaniu stylów możesz nie tylko poprawić przejrzystość swoich arkuszy ale i ograniczyć ryzyko błędów.

Dziś temat lekki, łatwy i przyjemny 😉 Ale przez to wcale nie trywialny. Nie widziałem zbyt wielu użytkowników Excela, którzy wykorzystywaliby style komórek. Może ten artykuł przekona Cię, że warto.


Style komórek: użyj wbudowanych

Najprościej będzie wykorzystać style komórek, używając tych wstępnie zdefiniowanych w Excelu. Znajdują się na wstążce NARZĘDZIA GŁÓWNE w sekcji STYLE.

Po rozwinięciu listy, zobaczysz różne style podzielone na kategorie.

 • Dobry, zły i neutralny – to style, których możesz używać, aby lepiej zobrazować jakieś wyniki, np. budżetowe.
 • Dane i model – w tej sekcji znajdziesz style przydatne szczególnie w sytuacji budowania bardziej skomplikowanych narzędzi i modeli. Dzięki nim łatwiej zobrazujesz komórki z obliczeniami, czy zwrócisz uwagę użytkownika na ważne szczegóły.
 • Tytuły i nagłówki oraz style komórki z motywem – pozwolą Ci nadać spójny i estetyczny wygląd wybranym zakresom danych (np. w postaci tabeli)
 • Formaty liczb – gotowe i najczęściej stosowane formaty liczbowe.

Przykład wykorzystania tych wbudowanych stylów zobaczysz na filmie pod koniec wpisu.

Style komórek: zmodyfikuj istniejące

Czasami istniejące style mogą okazać się niewystarczające. Potrafię wymienić co najmniej dwa powody. Po pierwsze, dany styl zwyczajnie mogą Ci się nie podobać. Po drugie, style mogą nie pasować do identyfikacji wizualnej (kolorystyki, stylu czcionek) jakie stosujesz w swojej firmie (szczególnie pracując w tzw. korpo możesz mieć takie wytyczne :))

Najprościej zatem będzie zmodyfikować istniejący styl i zmienić tylko w takim zakresie, w jakim to jest konieczne. Możesz to zrobić na dwa sposoby:

 1. Modyfikuj… – w tym przypadku, zmieniasz wbudowany styl. Nie możesz modyfikować jego nazwy.
 2. Duplikuj…– pozwoli Ci najpierw skopiować wbudowany styl, a następnie – modyfikację wykonujesz na kopii. Przy okazji będziesz mógł nadać swoją nazwę dla tego stylu.

Bez względu na to czy dokonujesz modyfikacji czy duplikujesz styl, masz wpływ na to, jakie elementy tego stylu mają być stosowane. Przykładowo, jeżeli na kopii stylu „Neutralnego”, wyłączysz ptaszek przy WYPEŁNIENIU, to kopia tego stylu będzie obejmowała wszystkie elementy stylu poza tłem komórki.

Dzięki tym opcjom, możesz wykorzystać tylko tę część formatowania, która Ci odpowiada, a dla pozostałych elementów wprowadzić swoje własne formatowania od zera. Zrobisz to za pomocą przycisku FORMATUJ. Po kliknięciu wyświetli się okno dialogowe FORMATOWANIE KOMÓREK, gdzie masz już pełną kontrolę nad stylem komórki.

Style komórek: stwórz niestandardowe

Pełną kontrolę nad stylem komórki uzyskasz także, korzystając z opcji NOWY STYL KOMÓRKI. Optymalnie, jeżeli wykonasz kolejne kroki:

 1. Sformatuj wybraną komórkę wg uznania.
 2. Pozostawiając komórkę aktywną, wybierz z sekcji STYLE polecenie NOWY STYL KOMÓRKI.
 3. Nadaj nazwę stylowi.
 4. Zdecyduj, które elementy formatowania będą uwzględnione w tym stylu: Liczby, Wyrównanie, Czcionka, Obramowanie, Wypełnienie, Ochrona.
 5. Zatwierdź zmianę.

Teraz możesz już stosować styl na innych komórkach, a także oczywiście modyfikować go tak jak standardowe style komórek.

Ostatnią rzeczą o jakiej musisz wiedzieć jest scalanie stylów. Kiedy możesz ją wykorzystać? Jeżeli utworzyłeś style w jednym pliku Excela, a następnie chciałbyś zastosować je w innym to będzie to najszybsza opcja.


Czy chcesz bezpłatny test z Excela?

.

Podsumowanie

Przyznam, że od początku mojej przygody z Excelem „nie zawracałem sobie głowy” stylami. Ale obecnie stosuję je dość często, bo pozwalają na szybkie i efektowne formatowania komórek oraz zaznaczenie ważnych fragmentów w arkuszu. Dobrze opisany arkusz, szczególnie jeżeli nieco bardzie złożony – to bardzo ważna sprawa, ponieważ pozwala unikać błędów.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *