Minuty czytania: 6

Microsoft Power BI: do czego służy, funkcje, przykłady

Nie powinno być dla Ciebie zaskoczeniem, jeśli napiszę, że w dzisiejszym świecie informacja jest kluczowa. Nie tylko w kontekście biznesowym.

A skąd pochodzi informacja? Oczywiście, z danych. Jednak, możesz mieć dostęp do wielu źródeł danych, ale nadal nie mieć informacji. Nie każdy ma równie analityczny umysł, aby w mig wyciągać z dostępnych danych to, co jest w nich najistotniejsze. Dlatego sam dostęp do danych nie jest wystarczający. Potrzeba czegoś i kogoś, kto je uporządkuje, podda skutecznej analizie i efektywnej wizualizacji.

To wszystko jest niezwykle ważne, ponieważ:

 • umożliwia podejmowanie lepszych decyzji,
 • pomaga w identyfikacji trendów i wzorców,
 • umożliwia optymalizację procesów operacyjnych,
 • pomaga zrozumieć klientów,
 • pomaga identyfikować ryzyka i podejmować działania zapobiegawcze.

Dzięki tym działaniom, firmy (a w zasadzie ludzie w tych firmach) lepiej rozumieją otaczającą je rzeczywistość, podejmują lepsze decyzje i osiągają lepsze wyniki. W konsekwencji, firmy które robią to najlepiej – zwiększają swoją szanse na zbudowanie przewagi konkurencyjnej na rynku.

Aby umożliwić takie działania powstało szereg programów, klasy Business Intelligence. Są to takie narzędzia, które umożliwiają  zbieranie, przetwarzanie, analizowanie i wizualizowanie danych w celach wskazanych powyżej. Wśród najpopularniejszych aplikacji tego typu znajdują się: Microsoft Power BI, Tableau czy QlikView. Microsoft jest liderem rynku w zakresie analityki danych co potwierdza coroczny raport przygotowywany przez renomowaną firmę badawczą Gartner.

Dzięki łatwości obsługi i bogatym funkcjom, stał się bardzo popularnym narzędziem wśród analityków danych i decydentów, którzy chcą szybko i efektywnie prezentować informacje i podejmować decyzje oparte na danych.

Co to jest Power BI?

Definicja Power BI.

Power BI to zestaw narzędzi do analizy biznesowej i wizualizacji danych stworzone przez firmę Microsoft. Umożliwia zbieranie, przekształcanie, analizowanie i prezentowanie informacji w sposób intuicyjny i efektywny. Dzięki niemu użytkownicy mogą łatwo tworzyć interaktywne raporty i komunikować wyniki swoich analiz w klarowny sposób.

Rodzaje Power BI.

Power BI jest programem dostępnym zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. To sprawia, że narzędzie to jest dostępne dla szerokiego grona użytkowników, niezależnie od ich poziomu zaawansowania lub budżetu. Możemy wyróżnić kilka wariantów, które oferuje ta platforma:

 1. Program Power BI Desktop to bezpłatna aplikacja do pobrania i instalacji na komputerze lokalnym. Power BI Desktop pozwala użytkownikom tworzyć raporty, wizualizacje i modele danych offline, niezależnie od połączenia z internetem. Jest to idealne narzędzie do rozpoczęcia pracy z Power BI.
 2. Power BI Service (PowerBI.com) to platforma online Microsoftu, która umożliwia publikowanie, udostępnianie i zarządzanie raportami oraz dashboardami w chmurze. Dostęp do tej wersji wymaga subskrypcji planu licencyjnego, ale w zamian mamy szereg zaawansowanych funkcji. Na przykład takich jak: harmonogramy odświeżania danych, udostępnianie i współpraca w czasie rzeczywistym.
 3. Power BI Mobile to mobilna aplikacja, która umożliwia dostęp do raportów i dashboardów Power BI na urządzeniach mobilnych. Aplikacja jest dostępna dla systemów iOS, Android i Windows, umożliwiając przeglądanie danych i analizowanie raportów w podróży.
 4. Power BI Report Server to lokalna wersja platformy Power BI, która umożliwia firmom udostępnianie raportów i danych na swoich własnych serwerach. Jest to opcja dla firm, które wymagają większej kontroli nad danymi i chcą utrzymać je wewnątrz swojej infrastruktury IT.
 5. Power BI Embedded to usługa platformy Azure, która umożliwia integrację raportów i wizualizacji Power BI bezpośrednio w niestandardowych aplikacjach lub witrynach internetowych. Jest to przydatna opcja dla deweloperów, którzy chcą dostarczać interaktywne raporty bez konieczności opuszczania swojej aplikacji.

Te różne rodzaje Power BI pozwalają dostosować narzędzie do swoich potrzeb i preferencji, zapewniając szeroki zakres możliwości przeglądu danych w różnych scenariuszach i środowiskach. 

Na początek Twojej przygody z Power BI, z pewnością wystarczy Ci darmowa wersji Power BI Desktop

Interface Power BI Desktop

Główne funkcje Power BI.

Główne możliwości Power BI obejmują takie funkcjonalności jak:

 • importowanie i przekształcanie danych (sprawdź również Power Query),
 • modelowanie danych (sprawdź również Power Pivot),
 • tworzenie wizualizacji,
 • oraz udostępnianie raportów. 

Power BI umożliwia importowanie danych z różnych źródeł, takich jak pliki Excel, bazy danych czy usługi online. Następnie można je przekształcać, np. poprzez filtrowanie, sortowanie czy łączenie tabel.
Kolejnym krokiem jest ich modelowanie, czyli tworzenie relacji między tabelami i definiowanie miar czy kalkulacji. Dzięki temu można uzyskać strukturę danych, która umożliwi tworzenie w zasadzie dowolnych wizualizacji.

Przykład diagramu Sankey w POWER BI, do wizualizacji przepływu pracowników w organizacji

Power BI oferuje wiele różnorodnych opcji wizualizacyjnych, takich jak wykresy, tabelki czy mapy. Dzięki nim możesz szybko i łatwo prezentować dane w czytelnej formie.
Ostatnim elementem jest udostępnianie raportów, które można udostępniać wewnętrznie w firmie lub publicznie. Dzięki temu inni użytkownicy mogą korzystać z stworzonych analiz i raportów, a także współpracować nad nimi. 

Poniżej przykład wizualizacji, które stworzyłem w dosłownie mniej niz 3 minuty.

Power BI Desktop - przykład wizualizacji stworzonych w mniej niż 3 minuty

Dlaczego Power BI jest ważny dla firm (i powinien być ważny dla Ciebie)?

Power BI ma ogromne znaczenie dla firm z wielu powodów. Oto kilka kluczowych:

 1. Lepsze podejmowanie decyzji. Umożliwia firmom zbieranie, przetwarzanie i wizualizowanie danych w sposób, który ułatwia zrozumienie istotnych informacji. Dzięki temu menedżerowie i pracownicy na różnych szczeblach organizacji mogą podejmować bardziej świadome i oparte na danych decyzje biznesowe.
 2. Monitorowanie kluczowych wskaźników wydajności (KPI). Pozwala firmom monitorować kluczowe wskaźniki wydajności (KPI) w czasie rzeczywistym za pomocą interaktywnych raportów i dashboardów. To pozwala na szybkie wykrywanie trendów i identyfikowanie obszarów wymagających uwagi.
 3. Zwiększenie efektywności operacyjnej. Dzięki Power BI firmy mogą analizować swoje procesy operacyjne i identyfikować obszary, w których można wprowadzić ulepszenia. To prowadzi do zwiększenia efektywności i redukcji kosztów.
 4. Proaktywne zarządzanie ryzykiem. Umożliwia firmom analizowanie danych dotyczących ryzyka biznesowego i podejmowanie odpowiednich działań zapobiegawczych. Dzięki temu firmy mogą minimalizować ryzyko i lepiej zarządzać niepewnościami.
 5. Poprawa relacji z klientami. Pozwala firmom analizować dane dotyczące klientów, takie jak zachowania zakupowe i preferencje. To umożliwia lepsze zrozumienie potrzeb klientów i dostosowanie oferty do ich oczekiwań.
 6. Zwiększenie konkurencyjności na rynku. Firmy korzystające z Power BI mają przewagę konkurencyjną, ponieważ są w stanie szybciej reagować na zmiany na rynku i lepiej dostosowywać się do zmieniających się warunków biznesowych.

Podsumowując, Power BI jest ważnym narzędziem dla firm, ponieważ umożliwia im wykorzystanie danych do poprawy procesów biznesowych, podejmowania lepszych decyzji i zwiększania konkurencyjności na rynku. Dzięki usługom Power BI, firmy mogą osiągnąć większą efektywność operacyjną, zwiększyć dochody i zminimalizować ryzyko.

Power BI Desktop - układ mobilny

Przykłady praktycznego zastosowania funkcji Power BI.

Poniżej znajdziesz kilka praktycznych przykładów zastosowania funkcji Power BI w firmach:

 1. Analiza sprzedaży i przychodów. Firma może wykorzystać Power BI do przeglądu danych dotyczących sprzedaży i przychodów. Za pomocą funkcji Power BI, takich jak filtry, sortowanie i grupowanie danych, można zbadać trendy sprzedażowe, identyfikować najlepiej sprzedające się produkty czy analizować wyniki finansowe w różnych kontekstach czasowych i geograficznych.
 2. Monitorowanie wskaźników kluczowych wydajności (KPI). Power BI umożliwia firmom monitorowanie kluczowych wskaźników wydajności (KPI) w czasie rzeczywistym za pomocą interaktywnych dashboardów. Na przykład, firma może śledzić wskaźniki takie jak konwersja sprzedaży, liczba klientów czy wskaźniki satysfakcji klientów. Pozwala to na szybką reakcję na zmiany i identyfikowanie obszarów wymagających uwagi.
 3. Analiza zachowań użytkowników na stronie internetowej. Power BI może być wykorzystywany do profilowania zachowań użytkowników na stronie internetowej. Firma może analizować dane dotyczące ruchu na stronie, czasu spędzanego na poszczególnych podstronach oraz ścieżek nawigacyjnych użytkowników. W konsekwencji, może lepiej zrozumieć potrzeby użytkowników i zoptymalizować witrynę pod kątem doświadczenia użytkownika.
 4. Analiza danych logistycznych i dostaw. Przedsiębiorstwa logistyczne mogą wykorzystać Power BI do analizy danych dotyczących procesów dostaw i logistyki. Za pomocą Power BI można monitorować czas dostawy, koszty transportu, efektywność magazynów oraz identyfikować obszary, w których można wprowadzić ulepszenia.
 5. Procesy rekrutacyjne i zarządzanie zasobami ludzkimi. Działy HR mogą wykorzystać Power BI do zestawienia danych dotyczących procesów rekrutacyjnych, zatrudnienia i retencji pracowników. Na przykład, można analizować czas trwania procesu rekrutacji, wskaźniki rotacji pracowników czy efektywność programów szkoleniowych.
 6. Analiza trendów rynkowych i konkurencyjności. Firma może wykorzystać Power BI do analizy danych dotyczących trendów rynkowych i konkurencyjności. Za pomocą analizy SWOT, można ocenić siłę i słabości firmy, zidentyfikować szanse i zagrożenia na rynku.

Te przykłady ilustrują różnorodne zastosowania funkcji Power BI w analizie danych, od analizy sprzedaży po zarządzanie zasobami ludzkimi. Dzięki Power BI firmy mogą lepiej zrozumieć swoje dane, podejmować lepsze decyzje biznesowe i osiągać lepsze wyniki.


.

Podsumowanie

Znajomość podstaw Power BI jest kluczowa dla skutecznej analizy danych w dzisiejszym biznesie. Dzięki tej platformie możesz szybko i efektywnie wizualizować, analizować i dzielić się informacjami, co pozwala podejmować lepsze decyzje oparte na faktach.
Korzystanie z Power BI może znacząco usprawnić procesy biznesowe, poprawić efektywność działań oraz zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku. Dlatego warto inwestować czas i zasoby w naukę obsługi tej platformy i wykorzystywać ją w praktyce biznesowej.
Jeśli chcesz osiągnąć sukces w analizie danych i wykorzystać ich potencjał w pełni, to zgłębianie narzędzia power to krok w dobrą stronę. 


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *