Minuty czytania: 4

Jak stworzyć dowolną mapę w Excelu? (działa na starszych wersjach)

Użytkownicy nowych wersji Excela (2019 czy 365) mają fajnie. Mogą korzystać z nowych, ciekawych funkcjonalności. Na przykład z wykresu typu kartogram. Dzięki temu, za pomocą kilku kliknięć mogą wizualizować swoje dane na mapach. Wystarczy mieć odpowiednie dane geolokalizacyjne (np. kraj, województwo).

No i fajnie. Ale co ma zrobić użytkownik starszej wersji? Jak, przykładowo ma pokazać dane na mapie Polski w Excelu? Nie załamujemy rąk 🙂 Mamy rozwiązanie, które jest na tyle elastyczne, że będziemy mogli z niego skorzystać w dowolnej wersji Excela.

Mało tego, dzięki tej metodzie – pokażesz dane na dowolnej mapie czy schemacie. Oczywiście taka elastyczna metoda, wymaga nieco więcej pracy i kombinowania. Ale nie na tyle, aby nie spróbować. Do dzieła!

Mapa Polski: przygotowanie danych

Będziesz potrzebował pliku graficznego z mapą oraz danych. Powiedzmy, że w naszym przykładzie będziemy chcieli pokazać wielkość sprzedaży dla poszczególnych województw.

Wstawiamy obrazek naszej mapy do arkusza. Na wstążce WSTAWIANIE wybieramy OBRAZY > TO URZĄDZENIE i szukamy mapy, którą wcześniej zapisaliśmy na dysku.

Mamy już dwie niezbędne rzeczy, aby stworzyć naszą mapę Polski. Obrazek, który ją reprezentuje oraz dane, które mają się na niej pojawić. No właśnie, ale jak to zrobić?

Posłużymy się pewnym trikiem. Dane przedstawimy w formie wykresu bąbelkowego, a następnie nałożymy w odpowiedni sposób taki wykres na mapę. Wykres podobnie jak mapa jest dwuwymiarowa, a więc ma jakieś współrzędne X i Y. Wykorzystamy ten fakt.

Mapa Polski z wykorzystaniem wykresu bąbelkowego

Każdy bąbel na wykresie ma jakieś współrzędne X i Y. Jeżeli dla każdego województwa mamy dane, to powstanie 16 bąbli, których położeniem możemy sterować zmieniając parametry X i Y.

Tworzymy zatem dwie kolumny pomocnicze do naszych danych sprzedażowych.

Mapa Polski - dane źródłowe

Na razie wpisz dane „na oko” – tak jak mniej więcej rozłożone są województwa na osiach X i Y. Chodzi o to, że np. województwo lubelskie będzie miało większą wartość współrzędnej X niż zachodniopomorskie.

Teraz na podstawie trzech kolumn, tj. wartość sprzedaży, współrzędna X i współrzędna Y – stwórz wykres bąbelkowy. Następnie zmień rozmiar tego wykresu dopasowując go idealnie do rozmiaru Twojej mapy. Wykres powinien być nałożony na mapę, tak aby nie było jej widać.

Po wykonaniu tych kroków możesz zobaczyć mniej więcej taki obrazek jak niżej. Od razu widać kilka problemów. Po pierwsze bąble nie są porozkładane tak jak poszczególne województwa. Po drugie są za duże. W końcu – nie ma informacji o wielkości sprzedaży czy nazwy województwa. Za chwilę, krok po kroku poradzimy sobie z tymi problemami.

Mapa Polski z wykresem bąbelkowym

Dostosowujemy wykres bąbelkowy

Formatujemy nasz wykres:

  1. Przede wszystkim zmieniamy ustawienia serii. Zaznacz dane i dla serii 1 – edytuj wartości X. Będą to współrzędne X z naszej tabeli danych. Z wartościami Y postępujemy analogicznie.
  2. Wielkość bąbelków to wartości sprzedaży z tabeli danych. Teraz mają domyślną (za dużą) wielkość. Zmieniamy ich skalę, żeby nie były takie duże: FORMATUJ SERIĘ DANYCH > SKALUJ ROZMIAR BĄBELKA (np. do 30)
  3. Na tym etapie możemy pobawić się trochę w dostosowywanie położenia bąbli na mapie, tak aby odpowiadały położeniom województw.
  4. Usuwamy tytuł wykresu, oś X i Y. Kasujemy wszystkie linie pomocnicze.
  5. Jako wypełnienie wybieramy BRAK WYPEŁNIENIA. Dzięki temu osiągniemy efekt przezroczystości i pod warstwą naszego wykresu ukaże się mapa Polski. Efekt naniesienia danych na mapę mamy prawie osiągnięty.
  6. Teraz zrobimy tak, żeby zamiast bąbelków pokazywały się wartości i nazwy województw. Robimy to w następujący sposób: klikamy na mapę – klikamy „plusik” w prawym górnym rogu (elementy wykresu) i wybieramy polecenie ETYKIETY DANYCH > WIĘCEJ OPCJI. Przechodzimy na opcje etykiety. Wyłączamy wartości X i włączamy wartość bąbelka. Nazwy województw pobierzemy z komórek. Zaznaczamy WARTOŚĆ Z KOMÓREK i wskazujemy nazwy województw z tabeli.
  7. Na koniec możemy rozdzielić nazwę województwa i wartość sprzedaży, tak aby pokazywały się w osobnych liniach. W związku z powyższym jako SEPARATOR wybieramy NOWY WIERSZ. Formatujemy etykiety wg uznania, tak aby były dobrze widoczne na mapie.
Mapa Polski w Excelu

Na koniec zgrupujemy wykres z mapą, tak żeby był to jeden element. Zaznaczamy mapę i z wciśniętym klawiszem CTRL, zaznaczamy wykres. Prawy przycisk myszy i wybieramy polecenie GRUPUJ.Podsumowanie

Jak widzisz można stworzyć mapę w Excelu nie posiadając najnowszej wersji programu i możliwości jakie daje kartogram. Owszem kosztuje to nieco więcej pracy ale efekt jest zadowalający.

Ponadto jest to metoda na tyle elastyczna, że możesz ją stosować także w innych niż wykres przypadkach. Na przykład jeśli musisz pokazać dane na jakimś schemacie czy projekcie. Wystarczy odpowiedni obrazek i trochę pracy na wykresach.

Mam nadzieję, że artykuł Ci się podobał. Jeśli znasz inne, alternatywne podejście – podziel się z nami w komentarzu. A jeżeli uznasz wiedzę zawartą w tym artykule za wartościową – udostępnij artykuł i film innym.


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.


0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *