fbpx
Minuty czytania: 4

Znajdź 3 różnice, czyli jak porównać dane

Pamiętacie z dzieciństwa zabawę w znajdź trzy różnice? Polegała ona na znalezieniu różnic pomiędzy pozornie takimi samymi obrazkami. Na przykład: brakującym guziku w płaszczu czy różnym kolorze czapki.

Gdy na samym końcu nie było klucza odpowiedzi to zostawała niepewność czy znaleźliśmy wszystkie różne elementy, które autor zagadki miał na myśli. Czasem można było też znaleźć ich więcej od liczby zadanej w zagadce.

Dziecko i starsza kobieta.


Jak porównać dane w arkuszach, kolumnach i komórkach

Podobnym wyzwaniem jest porównanie ze sobą dwóch pozornie takich samych arkuszy w Excelu. Innym przykładem mogą być dwie kolumny, które powinny zwrócić ten sam wynik, a po zsumowaniu każdej z nich widać, że matma się nie zgadza.

Znam bardzo prosty sposób na znalezienie winnej komórki w tej sytuacji. I wcale nie wymaga to korzystania ze skomplikowanych funkcji typu INDEX i PODAJ.POZYCJĘ (ufff!).

Jak to zrobić? Wpisując pomiędzy adres dwóch komórek znak „=”. W odpowiedzi otrzymamy wartość logiczną „PRAWDA” albo „FAŁSZ”. W przypadku drugiej odpowiedzi – znaleźliśmy winnego!

Na przykład, wyobraźmy sobie dwie osoby prowadzące zapiski z paragonów z księgarni wykorzystujące w tym celu arkusz kalkulacyjny. Oprócz kolumny z kwotą, z paragonu każda z nich ma swoją kolumnę, w której „przyznaje się” do swoich wydatków. W wyniku tego mamy tabelkę:

Tabela z wydatkami


Już na pierwszy rzut oka widzimy, że ktoś nie przyznał się do kosztów zwiększenia wartości swojej domowej biblioteki. Możemy analizować miesiąc po miesiącu i sprawdzać kto co ma nowego na półce z książkami. Jednak łatwiej będzie dodać kolumnę, którą nazwiemy „CHECK”. Będzie ona porównywać wynik dodawania wydatków dwóch osób z wartością z kolumny „kwota z paragonu”.

Tabela z wydatkami - jak porównać dane


Bingo! Nie zgadza nam się styczeń i kwiecień. Co więcej, w przypadku gdybyśmy mieli bardziej rozbudowaną tabelę np. z 10 000 wierszy, wystarczy skorzystać z filtrowania danych, aby wyłapać same fałsze.

Filtrowanie danych, które się nie zgadzają


O czym pamiętać przy porównywaniu danych?

W ten sam sposób można porównywać dane pomiędzy dwoma dowolnymi komórkami, które nie muszą znajdować się w tych samych Zeszytach czy Arkuszach. Dotyczy to zarówno tekstu, wartości czy wyniku funkcji. Korzystając z tego sposobu warto zwrócić uwagę na następujące przypadki:

  • jeśli porównujemy tekst to wielkość liter nie ma znaczenia – ale literówka w tekście już tak 🙂
Jak porównać dane - literówki w tekście


  • diabeł tkwi w szczegółach – dwie liczby, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się identyczne, mogą zwrócić fałsz – „winny” może kryć się w sposobie wyświetlania danej wartości w komórkach:
Jak porównać dane - sposób wyświetlania wartości


żeby nie było za łatwo – jeśli zaokrąglenie wynika z użytej funkcji (np. ZAOKR.DO.CAŁK) to wynikiem będzie PRAWDA:

Jak porównać dane - zaokrąglanie


…oczywiście tylko w przypadku, jeśli użyto tej samej funkcji do zaokrąglenia.

  • formatowanie liczby (np. księgowe, procentowe, tekstowe) nie ma w tym przypadku znaczenia:
Jak porównać dane - formatowanie liczb


Jeśli „zamienimy” 5,99 na „procentowe” to otrzymamy wartość 599%, ponieważ 5,99 = 599% = PRAWDA. Natomiast gdybyśmy porównali 5,99 z 5,99% to otrzymamy wartość FAŁSZ, ponieważ 5,99% = 0,0599.

Podsumowanie

Warto sprawdzać swoje obliczenia. W szczególności dane wpisane ręcznie. Aby nie trwało to zbyt długo i nie było opłacone bólem oczu i karku można skorzystać ze zwykłego znaku „=”. Excel albo nam przyzna rację (zwracając wartość PRAWDA) albo wychwyci błąd (zwracając wartość FAŁSZ).

Skoro już wiesz jak porównać dane, to od dziś – zamiast wytężać wzrok analizując poszczególne komórki i „skakać” pomiędzy skoroszytami, wyładowując frustracje na biednych klawiszach ALT + TAB – skorzystaj z logiki zaszytej w Excelu.

Agnieszka Kmieć


0 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *