Minuty czytania: 2

Funkcja PMT, czyli jak policzyć ratę kredytu

Masz kredyt? A może zastanawiasz się nad pożyczką? Byłoby dobrze, gdybyś potrafił sam policzyć jaka będzie rata do spłaty. Podstawą takich obliczeń jest funkcja PMT.

Zakupy. Wymiana pieniądze za towar. Kredyt. Obliczanie raty za pomocą funkcji PMT w Excelu.

Funkcja PMT: jak działa

Funkcja wyliczy ratę kredytu lub pożyczki, czyli kapitał plus odsetki w danym okresie. Założenie jest takie, że zarówno raty, jak i stopa procentowa jest stała w całym okresie kredytowania. Na marginesie, szkoda że w Polsce nie ma kredytów hipotecznych ze stałą stopą oprocentowania…

Funkcja PMT: składnia i argumenty

Składnia funkcji PMT wygląda tak:

PMT(Stopa;Liczba_rat;Wa;Wp;Typ)

Poniżej znajdziesz wyjaśnienie każdego argumentu:

  • Stopa – oprocentowanie, czyli stopa procentowa w ujęciu rocznym. Jeśli okresy są na przykład miesięczne, to stopę procentową musisz podzielić przez liczbę okresów (jeżeli wydaje Ci się to skomplikowane – spokojnie, poniżej znajdziesz przykłady)
  • Liczba_rat – liczba wszystkich okresów, przez które spłacasz kredyt
  • Wa – wartość aktualna [ang. PV – Present Value] kredytu / pożyczki, czyli kwota, którą pożyczasz
  • Wp – wartość przyszła [ang. FV – Future Value] kredytu / pożyczki. Jeżeli pominiesz ten argument, to funkcja przyjmie 0. W końcu każdy kredyt trzeba spłacić do zera 🙂
  • Typ – argument, który mówi o tym czy raty są płacone: na końcu każdego okresu – wtedy 0; czy na początku – wtedy 1. Jeżeli pominiesz funkcja przyjmie z automatu 0.

Chcesz lepiej poznać Excela? Zapisz się na Excelness News


Przykład użycia

Przechodząc do przykładu, weźmy sytuację w której zastanawiasz się nad kredytem z banku na 5 000 zł. Kredyt chcesz wziąć na 4 lata, rata będzie spłacana co miesiąc na koniec okresu, a oprocentowanie wyniesie 18%.

Funkcja PMT

Formuła w komórce D9, wygląda następująco:

=PMT(D7/12;D6;-D5;0;0)

Kilka słów wyjaśnienia. Oprocentowanie z komórki D7, jest dzielone na 12, ponieważ mamy miesięczne okresy spłaty. Z kolei, kwota kredytu z komórki D5 poprzedza znak minus. To dlatego, że biorąc kredyt zaciągasz zobowiązanie, czyli jesteś coś winny.

Wynik tej formuły daje ratę na poziomie 146,87 zł. Jeżeli przemnożysz tę ratę przez ilość miesięcy, przez jaką będziesz spłacał kredyt powinieneś otrzymać kwotę 7050 zł. A zatem finalnie oddasz do banku o 2050 zł więcej niż pożyczyłeś.

W pliku znajdziesz opisany powyżej przykład oraz jeszcze jeden, z rocznymi okresami spłaty. Zachęcam Cię do samodzielnych ćwiczeń. Jeżeli nie będziesz pewny czy masz dobry wynik, możesz skorzystać z zewnętrznego kalkulatora w celu weryfikacji (tylko dla miesięcznych okresów spłaty). A w razie pytań korzystaj z możliwości komentowania lub grupy na Facebooku.

Na koniec pamiętaj, aby zadłużać się z głową i z wykorzystaniem Excela! 🙂


Masz problemy z Excelem? Uzyskaj pomoc na grupie Keep Calm And Use Excel.0 Comments

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *